Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Decyzje podatkowe rządu idą w dobrym kierunku. Polska coraz bliżej innych krajów Unii

5
Podziel się:

Podwyższenie kwoty wolnej przybliża nas do innych krajów UE oraz służy wsparciu najbiedniejszych, a podniesienie limitu kosztów uzyskania przychodu będzie sprzyjać innowacyjności - ocenia ekspert podatkowy PwC Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 8 tys. zł.
Kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 8 tys. zł. (resket, Shutterstock)
bETqiECt

Rada Ministrów zaakceptowała we wtorek projekt ustawy, zmieniającej niektóre rozwiązania podatkowe.

Wśród tych rozwiązań rząd zaproponował m.in. podwyższenie od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku - z 6,6 tys. do 8 tys. zł. Jednocześnie postanowił o utrzymaniu degresywnej (spadającej) kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania między 8 tys. zł a 13 tys. zł oraz powyżej 85 528 zł, a poniżej 127 tys. zł. Nie zmienić się ma kwota wolna od podatku dla dochodów przekraczających 13 tys. zł oraz nieprzekraczających 85 528 zł.

Rada Ministrów zdecydowała także, w ramach nowych rozwiązań podatkowych, podniesienie o 100 proc. rocznego limitu 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla zawodów twórczych. Miałby on wynieść 85 528 zł, w efekcie czego wzrosnąć mają dochody, którymi będą dysponować twórcy.

bETqiECv

Ekspert podatkowy PwC Joanna Narkiewicz-Tarłowska podkreśla, że te propozycje to "krok w dobrym kierunku".

Zobacz także: Zobacz też: Ponad tysiąc złotych oszczędności. Policzyliśmy, jak to zrobić

- Od kilku lat postulujemy podniesienie kwoty wolnej od podatku, bo Polska miała dotąd jedną z najniższych kwot wolnych w Unii - mówi.

bETqiECB

Dodaje, że podniesienie tej kwoty do 8 tys. będzie oznaczać, że znacznie rozszerzy się krąg osób objętych zerową stawką podatku, a zwolniony z podatku będzie nie tylko, jak dotąd, dochód na poziomie minimum egzystencji, ale także wyższy. - To rozwiązanie sprawiedliwe społecznie, bo zwiększa różnice w obciążeniach podatkowych między najbogatszymi, a najbiedniejszymi - zaznacza Narkiewicz-Tarłowska. - Dzięki temu zbliżamy się do standardów zachodnich - dodaje.

Ekspertce PwC podoba się też zwiększenie limitu kosztów uzyskania przychodu dla twórców. Przyznaje ona, że obejmie to co prawda stosunkowo niewielką grupę ludzi, ale będzie dotyczyć zawodów twórczych, które mogą przyczyniać się np. do zwiększania innowacyjności gospodarki. - Takie rozwiązania są potrzebne, jeśli chcemy być innowacyjni - zaznacza Narkiewicz-Tarłowska.

bETqiECW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Skarbnik
4 lata temu
Najbardziej przybliża nas do innych krajów UE wsiowy garkotłuk przypięty do broszki.
POSEŁ
4 lata temu
KAŻDA DECYZJA RZĄDU ZBLIŻA NAS CORAZ BARDZIEJ DO ŚREDNIOWIECZA
wyborca
4 lata temu
obniżenie kwoty wolnej od podatku tylko dla nie pracujących i nie zarabiajacych to kpina
bETqiECX
Piotrek
4 lata temu
Obniżenie ZUS to może i wiatr w żagle firmom, ale nóż w plecy emerytom zwłaszcza w obliczu coraz gorszej sytuacji demograficznej.
Jerzy
4 lata temu
Prowadze firmę 30 lat, nic tak firmy nie zabija jak ZUS. Jeśli rzad obniży ją do poziomu w UK tzn 10 razy taniej to będzie to wiatr w żagle dla każdej firmy. Prowadzę firmę w PL i w UK więc mam namacalne porównanie.