Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego nie jest pewne?

0
Podziel się:

Zakończyło się posiedzenie Komisji Trójstronnej w sprawie reformy emerytalnej.

Podwyższenie wieku emerytalnego nie jest pewne?
(Reporter Poland)

Premier Donald Tusk powiedział, że projekt reformy emerytalnej nie jest ostateczny - relacjonują związkowcy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu Komisji Trójstronnej.

[Aktualizacja 20:00]

Szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka poinformował, że premier podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej powiedział, że projekt nad którym pracuje komisja uległ zmianie, ale nie wyjaśnił jakiej. _ - Premier nas pouczył, że to parlament decyduje o kształcie ustawy _ - powiedział związkowiec.

Spotkaniu przewodniczył minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Na posiedzeniu byli również m.in. wiceminister skarbu, finansów, przewodniczący klubu PSL Jan Bury, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że po dzisiejszej dyskusji rząd jest skłonny uwzględnić niektóre uwagi partnerów społecznych, a zwłaszcza dotyczące emerytur częściowych. Chodzi o preferencje dla osób, które nie będą miały warunków i możliwości pracowania do 67. roku życia. Tego też będą w dużej mierze dotyczyć dalsze rozmowy.

Rząd ma teraz analizować od jakiego wieku takie emerytury mogły by obowiązywać i w jakiej byłyby wysokości. Minister pracy i polityki społecznej nie powiedział dziennikarzom, kiedy rządowy projekt reformy emerytalnej będzie gotowy i kiedy trafi na Radę Ministrów. Premier Donald Tusk po spotkaniu w Centrum Dialog nie wypowiadał się.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że podczas spotkania ustalono, że przed skierowaniem projektu do parlamentu strona rządowa przygotuje prezentację projektu dla partnerów społecznych. _ - Do tego czasu zostaną przeanalizowane uwagi do projektu _ - powiedział. Chodzi o uwagi pracodawców i związkowców przedstawione podczas posiedzenia Komisji.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m90490.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;o;czym;tusk;rozmawial;z;pawlakiem,70,0,1051718.html) *O czym rozmawiali Tusk z Pawlakiem? Nie o emeryturach * Koalicjanci spotkali się przy okazji wizyty premiera Ukrainy. Grabowski nie wykluczył, że ostateczna wersja projektu, który trafi do Sejmu, może się różnić od obecnego projektu.

Przed budynkiem Centrum _ Dialog _ od około godz. 14 protestowało kilkaset kobiet z OPZZ, Solidarności i Forum Związków Zawodowych, które sprzeciwiały się podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat. Kobiety wręczyły Donaldowi Tuskowi kwiaty oraz garnek z jajami po to, by - jak tłumaczyły - _ premier nie robił sobie z nich jaj _. Kobiety zakończyły swój protest po godz. 17.

W sprawie zmian przygotowanych przez resort finansów nie ma porozumienia ani w Komisji Trójstronnej, ani w łonie koalicji. Zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w środę przez zespół ds. ubezpieczeń społecznych KT, pracodawcy popierają podniesienie wieku emerytalnego, a związkowcy są przeciwni zmianom. Z kolei wobec braku porozumienia z koalicjantem, zarząd PO upoważnił w środę premiera do konsultacji z innymi klubami parlamentarnymi w sprawie zbudowania większości dla reformy emerytalnej.

Zmiany, w kształcie zaproponowanym przez premiera krytykuje PSL. Ludowcy chcą m.in. podwyższenia wieku emerytalnego o 2 lata do 2020 r. - dla kobiet do 62. roku życia, a mężczyzn do 67. - oraz emerytur częściowych i dopłat do kapitału emerytalnego dla matek. Według PSL w grę wchodziłoby także podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat, ale z możliwością wcześniejszego przejścia na emeryturę. Ludowcy proponują też dopłaty do kapitału emerytalnego dla matek wychowujących dzieci.

PO zgadza się na emerytury cząstkowe - tak, aby kobiety po 63. roku życia mogły korzystać z emerytury wcześniejszej, w sytuacji, kiedy np. nie mogłyby pracować w pełnym wymiarze.

Czytaj więcej na temat reformy emerytur w Money.pl
Była prezes ZUS o dłuższej pracy: Piwo i TV? Aleksandra Wiktorow ocenia emerytalne propozycje rządu i opozycji. - _ Pracuję już ponad 40 lat i znam się na tym _ - przekonuje.
Pawlak spotkał się z PO. Wreszcie coś ustalili? - _ Serca koleżanek i kolegów z PO są otwarte na kompromis _ - powiedział szef PSL po spotkaniu.
Zmiany w emeryturach. Tusk ogłosił brutalną prawdę Premier ujawnił, na co jest gotowy by przeforsować zmiany.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)