Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podwyższenie wieku emerytalnego. Solidarność nie kapituluje

0
Podziel się:

Politycy opozycji nawołują do zawiązania konfederacji przeciw podniesieniu wieku emerytalnego.

Podwyższenie wieku emerytalnego. Solidarność nie kapituluje
(PAP/Rafał Guz)

Przed Sejmem trwa protest Solidarności wobec rządowej ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Szef związku zapowiedział wczoraj w rozmowie z Money.pl, że o sposobie, w jaki jest prowadzona debata społeczna wokół niego, poinformuje na dzisiejszym spotkaniu króla Norwegii Haralda V.

Piotr Duda (na zdj.) na zaproszenie, przebywającego w Polsce, króla Norwegii weźmie udział w panelu dotyczącym dialogu społecznego. Przy tej okazji związkowcy chcą przekazać norweskiemu królowi informacje o tym, jak wygląda w naszym kraju dialog społeczny w kontekście ustawy wydłużającej wiek emerytalny.

Ponadto w miasteczku namiotowym o godzinie 15 rozpocznie się debata publiczna na temat tego, czy jest alternatywa dla rządowego projektu. W dyskusji panelowej wezmą udział m.in. prof. Ryszard Bugaj, prof. Józefina Hrynkiewicz, prof. Mieczysław Kabaj, prof. Włodzimierz Pańków.

Przed Sejmem dojdzie też do nadzwyczajnego posiedzenie Komisji Krajowej. Będzie to pierwszy taki przypadek w historii Solidarności._ - Nie możemy tylko narzekać, siedzieć przed telewizorem i wpisywać swoje niezadowolenie na blogach internetowych. W pewnym momencie będziemy musieli wyjść na ulice _ - stwierdził Duda._ - Ja apelowałem do pana premiera: pan wstrzymuje pracę nad ustawą, my wstrzymujemy protesty _ - dodał.

Nawoływanie do konfederacji

Wczoraj w Sejmie doszło do drugiego czytania ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Wbrew wnioskom posłów PiS, SLD i Solidarnej Polski nie została ona odrzucona w całości.

Podczas debaty Ludwik Dorn, poseł Solidarnej Polski, apelował, by PiS i SLD zawiązały z SP i związkami zawodowymi konfederację, która zagwarantuje, że ustawa wydłużająca wiek emerytalny zostanie uchylona po wyborach w 2015 r. - _ Należy po prostu zagwarantować Polakom, że ten poroniony, nieszczęsny eksperyment nie przetrwa dłużej niż dwa lata od momentu wejścia tej ustawy w życie. Że nie przetrwa on wyborów w 2015 r. _ - mówił Dorn.

Dodał, że prezes SP Zbigniew Ziobro zwrócił się już w tej sprawie do PiS i SLD. - _ Tego rodzaju deklaracja miałaby potężną siłę oddziaływania _ - wskazywał Dorn. Wyjaśnił, że Leszek Miller (szef SLD) uprzejmie odmówił, natomiast Jarosław Kaczyński nawet nie odpowiedział.

Zwrócił się z trybuny sejmowej do przewodniczących: Solidarności - Piotra Dudy i OPZZ - Jana Guza, by przyczynili się do zawiązania takiej właśnie konfederacji i zaprosili do niej Solidarną Polskę, PiS i SLD.

Na razie jednak podwyższenie wieku emerytalnego może liczyć na poparcie ze strony większości posłów zasiadających w Sejmie. Według najnowszych doniesień głosować za nim mają kluby PO i PSL oraz część Ruchu Palikota. To ostatnie ugrupowanie nie zamierza jednak zarządzić dyscypliny klubowej w tej sprawie.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)