Notowania

Podwyższenie wieku emerytalnego. Tusk i Pawlak się dogadali?

W kancelarii premiera spotkali się liderzy koalicyjnych ugrupowań. Podjęli decyzję w sprawie emerytur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

*Na 17. zaplanowano kolejne spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem ludowców Waldemarem Pawlakiem w sprawie reformy emerytalnej. Po rozmowie w południe, ani szef rządu, ani prezes PSL, nie rozmawiali z dziennikarzami. * *Nieoficjalnie mówiło się, że zgodnie z ich ustaleniami, kobiety na emeryturę kładkową będą mogły przejść w wieku 62 lat, a mężczyźni w wieku 65. *

Aktualizacja: 15.56

Według informacji RMF FM, wysokość emerytury przejściowej, na którą przejdą ci, którzy nie będą mogli znaleźć pracy przed 67 rokiem życia, wyniesie 70 procent normalnej emerytury. Wszystko powinno wyjaśnić się na konferencji po spotkaniu, bo wicepremier zapowiedział, że spotka się z dziennikarzami. Dopytywany, czy będzie to wspólna konferencja z Tuskiem odparł, że myśli, iż tak.

Ludowcy do tej pory chcieli, by wcześniejsza emerytura (dostępna dla kobiet w wieku 62 lat i mężczyzn w wieku 65 lat) wynosiła 80 proc. pełnego uposażenia. Według wcześniejszych wypowiedzi polityków PO z władz partii emerytury częściowe mogłyby wynosić najwyżej 50 proc. pełnego uposażenia, żeby reforma nie straciła sensu.

Przed spotkaniem z Tuskiem w południe Pawlak nie chciał wypowiadać się na temat negocjacji ws. reformy emerytalnej, zapowiadał wtedy jednak, że po rozmowie z premierem spotka się z dziennikarzami. Dopytywany wówczas, czy będzie to wspólna konferencja z Tuskiem odparł, że myśli, iż tak. Na razie jednak do niej nie doszło.

Dotychczas koalicjanci nie porozumieli się ws. podwyższenia wieku emerytalnego. W ostatnich rozmowach politycy obu partii przekonywali jednak, że kompromis jest już bardzo blisko.

Wyższy wiek to wyższa emeryturaZ wyliczeń Instytutu Badan Strukturalnych, kobiety urodzone w 1970 roku (jednego z pierwszych w całości objętych reformą emerytalną) osiągną aż o 2/3 wyższą stopę zastąpienia, jeśli przejdą na emeryturę w wieku 67, a nie 60 lat. Oznacza to, że ich emerytura sięgnie 36 proc. ostatniej pensji, a nie jak byłoby bez zmian - zaledwie 22 proc.

Oczekiwane stopy zastąpienia brutto w powszechnym systemie emerytalnym dla kobiet, które rozpoczęły pracę po 22 roku życia
źródło: Instytut Badań Strukturalnych
Rok urodzenia Przejście na emeryturę w wieku 60 lat Przejście na emeryturę w wieku 67 lat Różnica
1970 22% 36% 1,67
1975 20% 33% 1,62
1980 18% 29% 1,58
1981 18% 28% 1,57
1982 18% 27% 1,56
1983 17% 27% 1,56

W przypadku mężczyzn podniesienie wieku emerytalnego z 65 do 67 lat pozwoli na zwiększenie stopy zastąpienia o ponad 40 proc. Ten relatywnie większy wpływ każdego dodatkowego roku pracy na emerytury mężczyzn wynika, z tego, że w cyklu życia gromadzą oni przeciętnie większy kapitał emerytalny od kobiet, który w przeciągu dwóch lat dłuższego oszczędzania przynosi istotnie wyższe odsetki.

Czytaj więcej w Money.pl
Dzięki nim nie podzieliliśmy losu Grecji Ludowcy znowu uratują Polskę? Tak uważa Waldemar Pawlak.
Tylko krok od porozumienia PO i PSL? W samo południe Waldemar Pawlak spotka się z Donaldem Tuskiem w by uzgodnić projekt reformy emerytalnej.
Pawlak chce emerytur jak w Niemczech Wicepremier zdradza, z czym idzie na spotkanie z Donaldem Tuskiem.
Tagi: podwyższenie wieku emerytalnego, wiek emerytalny, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz