Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogorszenie koniunktury w handlu

0
Podziel się:

Mimo lepszej sprzedaży koniunktura w handlu pogorszyła się w grudniu 2001 roku, a wskaźnik koniunktury spadł do minus 30 z minus 25 w listopadzie

- poinformował Główny Urząd Statystyczny w poniedziałek.

Wśród badanych przedsiębiorstw 10 proc. sygnalizowało poprawę koniunktury, a 40 proc. pogorszenie.

Firmy handlowe odnotowały mniejsze ograniczenia bieżącej sprzedaży niż w listopadzie. Zmniejszyły się więc także ich trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych.

Poprawa ta okazała się jednak krótkookresowa, ponieważ prognozy sprzedaży i przewidywanej sytuacji finansowej przedsiębiorstw były bardziej pesymistyczne niż w listopadzie. Może to spowodować zmniejszenie zamówień na towary.

Przedsiębiorstwa zapowiadają zwolnienia pracowników w nadchodzących miesiącach i to w większej skali, niż przewidywały one w listopadzie. Przewiduje się nieco szybszy wzrost cen na towary, niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Stosunkowo najlepiej koniunkturę oceniały największe firmy, zatrudniające co najmniej 250 pracowników. Wskaźnik ogólnego klimatu dla tej grupy przedsiębiorstw osiągnął w grudniu wartość minus 1, wobec plus 7 w listopadzie.

Najgorzej oceniano koniunkturę w jednostkach zatrudniających do dziewięciu osób, w których wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wyniósł w grudniu 2001 roku minus 37 wobec minus 33 w listopadzie.

W największych jednostkach bieżąca sprzedaż wyraźnie poprawiła się w stosunku do listopada i była oceniana pozytywnie. Wpłynęło to na poprawę bieżącej sytuacji finansowej tej grupy jednostek. Przedsiębiorcy nie sygnalizowali trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań.

Jednak w najbliższych miesiącach w przedsiębiorstwach tych oczekuje się dużego spadku sprzedaży wobec przewidywań z listopada.

Prognozy dotyczące sytuacji finansowej są gorsze niż miesiąc wcześniej. W konsekwencji przewiduje się znaczne ograniczenie zamówień na towary. Przewidywane redukcje zatrudnionych w największych przedsiębiorstwach mogą być większe niż oceniano przed miesiącem, a ceny mogą wzrosnąć w styczniu w tempie nieco szybszym w stosunku do prognoz z listopada.

Natomiast w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż dziewięć osób pogłębiły się niskie oceny ogólnego klimatu koniunktury. Były one głównie konsekwencją bardziej pesymistycznych ocen sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw przewidywanej na najbliższe miesiące, mimo że bieżącą sprzedaż i sytuację finansową firm oceniano lepiej niż w listopadzie.

W efekcie przewiduje się dalsze ograniczenie zamówień towarów. Wzrost cen może ulec niewielkiemu przyśpieszeniu w stosunku do prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Jednak przewidywana skala redukcji zatrudnienia w tych firmach będzie zdecydowanie mniejsza niż w większych przedsiębiorstwach.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury uległ w grudniu niewielkiej poprawie tylko w firmach zajmujących się sprzedażą włókien, odzieży, obuwia oraz w branży meblowej, rtv i agd. W pozostałych branżach nastąpiło w grudniu 2001 roku pogorszenie koniunktury.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)