Notowania

poker
20.07.2017 12:58

Tak się obchodzi prawo. Gigant dodał tylko "01" i znowu jest w Polsce

Pokerowy gigant gra w kotka i myszkę z polskim prawem. Choć adres jego serwisu trafił na rejestr blokowanych stron, to Pokerstars uruchomił nową domenę z dopiskiem "01". Pod nią znowu działa ten sam serwis z pokerem on-line, ale dostęp do niego nie jest blokowany z terytorium naszego kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sputnik/Eastnews)

Przypomnijmy, że od 1 lipca obowiązują u nas przepisy nakazujące dostawcom internetu blokowanie stron internetowych oferujących usługi hazardowe. Ministerstwo Finansów stworzyło specjalny rejestr domen (dokładna nazwa to Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą), na której znajduje się obecnie ponad 700 witryn. Orange, Netia, UPC czy każda inna firma ma obowiązek przekierowywać każdego internautę, który na nie wchodzi na strony ministerstwa.

Przed 1 lipca na money.pl pisaliśmy, że choć blokowanie startuje, to wśród domen brak serwisów pokerowych, w tym właśnie Pokerstars. Obecnie to światowy lider, który ma miliardowe przychody i miliony klientów, a w Polsce w zasadzie status monopolisty. Kilkanaście dni po naszym artykule Ministerstwo Finansów dopisało domenę pokerstars.eu do rejestru, a dostawcy internetu w ustawowym terminie 24 godzin zaczęli blokować do niej dostęp.

Tego samego dnia, w którym Pokerstars znalazł się w rejestrze, w sieci pojawiła się inna strona - www.pokerstars-01.eu. Na liście zakazanych witryn jej nie ma, więc nikt jej nie blokuje, a gracze mogą bezproblemowo na nią wejść (działa tylko przy wpisaniu na początku www).

- Na Węgrzech już ten sposób testowali, więc pewnie teraz przenieśli go na polski grunt. Takie obchodzenie prawa nie jest więc dla nich nowością - mówi nam anonimowo przedstawiciel branży hazardowej.

- Muszą mieć jakichś prawników i papiery, które w ich opinii pokazują, że nasze prawo jest niezgodne z prawem unijnym. Stąd takie rozwiązanie - dodaje inna osoba związana z pokerem.

Sam Pokerstars nie odpowiedział na nasze pytania w tej sprawie. Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało nam jak zamierza walczyć z takimi praktykami. W przesłanym już po publikacji artykuły stanowisku przypomina jedynie o prawnych zapisach.

"Znowelizowane przepisy ustawy o grach hazardowych przewidują określony tryb dokonywania wpisu do przedmiotowego Rejestru. Stosownie do 15f ust. 6 cytowanej ustawy wpisu do Rejestru dokonuje się po dokonaniu jego zatwierdzenia przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub upoważnionego przez niego sekretarza stanu lub podsekretarza stanu. Zatwierdzenie wpisu następuje w oparciu o zabezpieczony materiał dowodowy dotyczący zidentyfikowanych domen, które spełniają przesłanki do dokonania wpisu" - podało money.pl biuro prasowe.

Jak dodano, Krajowa Administracja Skarbowa monitoruje sieć internet "identyfikują przypadki związane z urządzaniem gier hazardowych niezgodnie z ustawą i zabezpieczają w tym zakresie materiały". Działania te mają mieć "charakter stały".

- Nie chcemy komentować tej sprawy. Cały czas jednak stoimy na stanowisku, że Polsce potrzebna jest liberalizacja prawa. To będzie najlepsze i dla bezpieczeństwa klientów, i dla graczy, i dla budżetu państwa - mówi Paweł Purski ze Stowarzyszenia Wolny Poker.

Dodajmy, że procedura wpisania do rejestru nie jest zbyt skomplikowana. Zajmuje się tym podległy resortowi urząd skarbowy. Jeśli więc urzędnicy zechcą i się pospieszą, to nowa domena może być blokowana z 2-3 dni. Z drugiej strony i przed tak szybką reakcją zabezpieczył się Pokerstars. Jak sprawdziliśmy, serwis zarezerwował domeny od pokerstars-01.eu do pokerstars-10.eu.

Ustawa hazardowa da nawet 2,5 mld zł do budżetu

Tagi: poker, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-07-2017

arnopolskiZablokować od 01 do 10 albo do 100. Jak będą rejestrować inne, blokować w ciągu 48 godzin. Odechce im się na 100%

20-07-2017

kalinapozwolić głupcom niech grają i przegrywają a później rozpacz w kratkę i sznurek na łeb.

20-07-2017

4MI bardzo dobrze. Jestem dorosły i nie potrzebuję, żeby nie mający pojęcia posłowie decydowali co dla mnie dobre.

Rozwiń komentarze (23)