Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Polacy nie chcą pracować. Tak wielu wniosków o emeryturę nie było od trzech dekad

169
Podziel się:

Polacy masowo przechodzą na emeryturę. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r. zdecydowało się na to dwa razy więcej osób niż w tym samym okresie rok wcześniej. Obniżenie wieku emerytalnego z każdym rokiem będzie kosztowało ZUS coraz więcej.

Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że znacznie więcej osób niż w poprzednich latach chce przejść na emeryturę
Obniżenie wieku emerytalnego spowodowało, że znacznie więcej osób niż w poprzednich latach chce przejść na emeryturę (Piotr Kamionka/REPORTER)

Fala wniosków o emeryturę zaczęła wpływać do ZUS w październiku, a więc zaraz po tym, jak obniżenie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) stało się faktem. W rezultacie w zeszłym roku na emeryturę odeszło 360 tys. osób. To rekord od czasów transformacji ustrojowej – informuje "Gazeta Wyborcza".

W tym roku chętnych do zakończenia kariery zawodowej będzie więcej. Tylko w styczniu do Zakładu wpłynęło 35,7 tys. wniosków – dla porównania, w styczniu 2017 r. było ich 17,9 tys. Również w lutym zaobserwowano dwukrotny, w stosunku do poprzedniego roku, zrost liczny wniosków.

Aż 85 proc. wniosków złożonych w styczniu i lutym zostało złożone przez osoby, które prawo do przejścia na emeryturę zyskały dzięki obniżeniu wieku emerytalnego. Po tym, jak doszli do wniosku, że skoro mogą już zakończyć pracę, to należy z tego prawa skorzystać. Tym samym na nic zdały się kampanie rządowe, które miały przekonać Polaków, że dłuższa praca przełoży się na wyższe świadczenia w przyszłości.

Zobacz też: * *Ostre starcie w studiu "Money. To się liczy". Poszło o apteki

Szczególnie niskie emerytury otrzymują kobiety, które kończą aktywność zawodowa w wieku 60 lat. Ich emerytura jest średnio o 1 tys. zł niższa niż mężczyzn (1 550 zł brutto wobec 2 570 zł, na które może liczyć statystyczny mężczyzna-emeryt). Oczywiście, nie bez znaczenia jest to, że zarabiają mniej, więc składki odprowadzane są od niższej kwoty.

O tych niepokojących prognozach pisaliśmy w money.pl wielokrotnie: Mężczyźni dostają nawet dwukrotnie wyższe emerytury niż kobiety. Mamy najnowsze dane ZUS

Niższy wiek emerytalny z każdym rokiem kosztuje więcej

O ile w 2018 r. obniżenie wieku emerytalnego będzie kosztowało ZUS 10,4 mld zł, to w 2019 już niemal 12 mld zł, a w 2020 aż 13,5 mld zł. Zakład nie kryje, że na wypłaty świadczeń może mu zabraknąć nawet 200 mld zł i nie mówimy tu o jakiejś bardzo odległej przyszłości, ale perspektywie nawet 5 najbliższych lat. Aby zachować płynność, braki w kasie będą musiały pokryć dotacje z budżetu. Zresztą już dziś 30-40 mld zł rocznie jest transferowane z budżetu państwowego na łatanie dziury.

Dodając do tego fatalną demografię (GUS prognozuje, że w 2050 r. ludność w wieku produkcyjnym będzie wynosiła tylko 56 proc. społeczeństwa – dziś jest to 63 proc.), ogromne problemy z płynnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są bardziej niż pewne. Aby nie dopuścić do katastrofy, rząd – ten oraz kolejne – jak najszybciej musi stworzyć system zachęt do dłuższej aktywności zawodowej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(169)
lech
6 lat temu
Ale za to bezrobocie maleje. To wielki sukces Podłej Zmiany.
ZK590
6 lat temu
Miliony Ukraińców wprowadziło się do Polski a oni dumnie obwieszczają, że JUŻ 430 tys.Ukraińców płaci składki ZUS /pewno od 2100zł/. Z jakich pieniędzy oni maja zamiar wypłacać darowiznę dla matek które dużo rodziły skoro maja takie problemy aby wypłacić jałmużny tym co tyrali 45 lat ?
ZK590
6 lat temu
co to znaczy "więcej kosztować" To są MOJE pieniądze zabierane mi przez 45 lat z MOJEGO wynagrodzenia. To, że były i są nadal źle zarządzane, trwonione dla rozbuchanej rzeszy urzędników, dla 40 letnich emerytów w 2-3 krotności np.emeryta-budowlańca, dla młodych sędziów w stanie "spoczynku" itp. Na domiar złego moja suma zdeponowana w ZUS podzielona jest do 100 lat dożycia.
Krzysztof
6 lat temu
Nie mam zamiaru pracować ani minuty dłużej,czyli 65 lat i koniec , w moim przypadku =45 lat pracy. a jeśli by liczyć wszystkie tzw ''nadgodziny"+ soboty + część niedziel ,wyjdzie 10lat więcej.
OKI
6 lat temu
Jak to będzie coraz więcej kosztować??? Gdyby nie patologiczny system wypłaty emerytur, to każdy pracujący korzystałby ze zgromadzonych przez siebie środków i nie byłoby problemu, ile osób pracuje na jego emeryturę. Przecież każdy pracujący odprowadzał składki i powinien otrzymywać emeryturę ze SWOICH pieniędzy!
...
Następna strona