Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polacy boją się inflacji bardziej niż bezrobocia

0
Podziel się

Wzrost cen niepokoi ponad połowę ankietowanych. Utraty pracy - co dwudziesty.

Polacy boją się inflacji bardziej niż bezrobocia
(Andres Rodriguez/Dreamstime.com)
bEgEZtjF

Obawa przed mniejszymi zarobkami spędza sen z powiek 8 procentom, a kłopotów ze spłatą kredytów - 5 procentom ankietowanych w sondażu Grupy IQS dla _ Pulsu Biznesu _. Blisko 30 procent pytanych w ogóle nie martwi się tymi problemami.

Na pytanie _ jak w mijającym roku zmieniła się twoja sytuacja materialna? _ dwie trzecie respondentów odpowiedziało, że nie uległa zmianie. Prawie jedna trzecia przyznała, że ich sytuacja jest gorsza, a 10 procent - że lepsza.

bEgEZtjH

Polacy nie są jednak pesymistami i przewidują, iż w przyszłym roku nie będzie gorzej. Według blisko co trzeciego pytanego, jego sytuacja finansowa się poprawi, zdaniem połowy - nie zmieni się. 16 procent obawia się, że w przyszłym roku będzie w gorszym położeniu materialnym. Największymi optymistami są ludzie młodzi.

Najbardziej pozytywnie nastawieni w Europie

Polacy wypadają na tle obywateli innych państw Unii Europejskiej jak optymiści niemal we wszystkich pytaniach Eurobarometru. Jego wyniki opublikowane zostały w połowie grudnia.

Podczas gdy 54 proc. ogółu Europejczyków uważa, że w kryzysie najgorsze przed nami, w Polsce deklaruje tak 42 proc. badanych, o 8 punktów procentowych mniej niż w sondażu przeprowadzonym wiosną.

bEgEZtjN

O ile 38 proc. Europejczyków uważa, że na rynku pracy kryzys osiągnął już punkt szczytowy, w Polsce tak optymistycznie ocenia sytuację już 44 proc. badanych, o 11 punktów procentowych więcej niż wiosną.

Polacy lepiej niż obywatele innych państw oceniają też sytuację gospodarczą swego kraju. 34 proc. Polaków oceniło ją jako _ całkowicie dobrą _ (unijna średnia to 23 proc.), a 62 proc. jako _ całkowicie złą _ (średnia unijna to 75 proc.).

bEgEZtki
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)