Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz bardziej za Unią

0
Podziel się:

Do 83 proc. wzrosła liczba Polaków popierających polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Tylko co dziesiąty badany jest przeciwny integracji - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Do 83 proc. wzrosła liczba Polaków popierających polskie członkostwo w Unii Europejskiej. Tylko co dziesiąty badany jest przeciwny integracji - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W porównaniu z badaniami przeprowadzonymi tuż przed przystąpieniem Polski do UE, liczba zwolenników wzrosła o 19 proc., a liczba przeciwników zmniejszyła się prawie o dwie trzecie - wynika z badania.

Według sondażu, najwięcej przeciwników członkostwa Polski w UE jest wśród osób z wykształceniem podstawowym. Co szósta z nich nie popiera integracji. Więcej eurosceptyków jest wśród mieszkańców wsi i małych miast, rolników, robotników niewykwalifikowanych i bezrobotnych, a także wśród emerytów i rencistów.

Odsetek przeciwników obecności naszego kraju w Unii jest dwukrotnie większy wśród mieszkańców wsi i małych miast niż wśród ludności miast średnich i dużych - wynika z sondażu.

Zwolennikami integracji jest elektorat niemal wszystkich ugrupowań politycznych cieszących się obecnie największym poparciem społecznym, także tych, które przed wejściem Polski do UE były sceptycznie do niego nastawione.

Członkostwo w UE popierają wszyscy (100 proc.) wyborcy SLD, 92 proc. elektoratu PO, 85 proc. - PiS, 82 proc. - LPR oraz 80 proc. zwolenników Samoobrony.

Z sondażu wynika, że 18 proc. ankietowanych uważa, że polityka Polski w Unii powinna się opierać na doraźnych, krótkotrwałych porozumieniach z innymi państwami w celu załatwienia konkretnych spraw. Niemal cztery razy więcej (67 proc.) uważa natomiast, że Polska powinna mieć w Unii stałych sojuszników, z którymi współdziałanie miałoby bardziej długotrwały charakter.

Wśród państw, które - zdaniem badanych - Polska powinna pozyskać dla trwałej współpracy, wymieniano najczęściej największe kraje europejskie, przede wszystkim Niemcy (73 proc.), a w następnej kolejności Francję (47 proc.) i Wielką Brytanię (37 proc.). Najrzadziej wymieniano - po 1 proc. badanych - Austrię, Irlandię i Szwecję.

Spośród państw naszego regionu najczęściej wymieniano Czechy (14 proc.), a także Słowację (7 proc.) i Węgry (4 proc.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)