Notowania

praca
04.07.2007 07:02

Polacy nie chcą wracać z emigracji

55 procent Polaków, którzy wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii i 49 procent tych, którzy pracują w Irlandii nie ma zamiaru w ciągu najbliższych lat wracać do Polski .

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ Adam Hawałej)

*55 procent Polaków, którzy wyjechali do pracy w Wielkiej Brytanii i 49 procent tych, którzy pracują w Irlandii nie ma zamiaru w ciągu najbliższych lat wracać do Polski - pisze "Gazeta Wyborcza". *

Gazeta powołuje się na ankietę przygotowaną przez instytut ABC Rynek i Opinia.

Polscy emigranci najczęściej pracują fizycznie w budownictwie, gastronomii i hotelarstwie. Ich zarobki kształtują się na poziomie od 5,5 do ponad 8 tysięcy złotych miesięcznie. Coraz więcej osób myśli o zamieszkaniu za granicą na stałe.

Autorzy opracowania podkreślają, że przebywający za granicą coraz bardziej przywiązują się do nowego otoczenia i ich zapowiedzi powrotu do kraju za 5 do 10 lat mogą okazać się puste.

Większość z pracujących na Wyspach deklaruje chęć powrotu, ale jeśli znajdzie w Polsce pracę zapewniającą godziwe wynagrodzenie. Według raportu jest to około 5 tysięcy złotych.

Szacuje się, że w ciągu kilku ostatnich lat wyjechało z Polski około 1,5 miliona osób. Około 600 tysięcy z nich zarejestrowało swój pobyt w Wielkiej Brytanii. W Irlandii zarejestrowanych jest ponad 200 tysięcy Polaków.

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz