Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy oszczędzają na lekach. Mimo że chorują więcej

0
Podziel się:

We wrześniu wartość rynku aptecznego wyniosła 2,1 miliarda złotych. W ciągu roku skurczyła się o 1,4 procent.

Polacy oszczędzają na lekach. Mimo że chorują więcej
(sjlocke/iStockphoto)

We wrześniu wartość rynku aptecznego wyniosła 2,1 miliarda złotych. W ciągu roku skurczyła się o 1,4 procent - szacuje analizująca rynek apteczny firma IMS Health.

- _ Po raz trzeci w tym roku wartość miesięcznej sprzedaży leków i innych produktów farmaceutycznych z hurtowni do aptek była niższa niż w roku ubiegłym. Dla rynku ma to o tyle duże znaczenie, że spadek sprzedaży nastąpił we wrześniu, w którym tradycyjnie mieliśmy do czynienia z dużymi wzrostami sprzedaży związanymi z początkiem sezonu grypowego. Tym razem sprzedaż leków we wrześniu była o ponad 30 milionów niższa niż rok wcześniej i to mimo wzrostu zachorowań na grypę o ponad 30 procent _ - powiedział, cytowany w komunikacie, Marcin Gawroński, ekspert IMS Health._ _

W Polsce działa około 13800 aptek i punktów aptecznych. W 2010 roku wartość rynku aptecznego w cenach hurtowych netto wyniosła blisko 22,3 mld zł, a dynamika w ujęciu rocznym wyniosła niecałe 4 proc.
Jak podają analitycy, słabsza sprzedaż leków z hurtowni do aptek we wrześniu przełożyła się także na obniżenie dynamiki w ujęciu skumulowanym od początku roku, która spadła z blisko 5 do nieco ponad 4 procent. Po dziewięciu miesiącach 2011 roku hurtownie sprzedały aptekom leki i produkty farmaceutyczne za prawie 17,4 mld zł, o ponad 4 proc. (prawie 690 mln zł) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

_ - W tym roku trzeci kwartał okazał się najsłabszy pod względem dynamiki wzrostu wartości sprzedaży. Wyniosła ona tylko pół procent, podczas gdy w pierwszym kwartale przekraczała 10 proc. Decydujący dla wyniku całego roku okaże się ostatni kwartał bezpośrednio związany z przygotowaniami do wprowadzenia nowej ustawy refundacyjnej _ - podał Gawroński.

Więcej o rynku leków
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t139727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/duze;zmiany;w;aptekach;refundacja;lekow;podpisana,42,0,838954.html) Zmiany w refundacji leków. Jest podpis Nowe przepisy wprowadzają urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/kupisz-lekarstwo-na-nieczytelna-recepte.html) Aptekarz poprawi recepty po lekarzach Na recepcie zabraknie wszystkich danych pacjenta, zostały źle wpisane lub nie można ich odczytać? Aptekarz wyda lekarstwo na dowód osobisty.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)