Notowania

gus
24.05.2013 14:55

Polacy wierzą, że będą więcej oszczędzać

Według GUS poprawiają się nastroje wśród polskich konsumentów. To koniec kryzysu?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Herchaft/Reporter)

W maju poprawiły się nastroje wśród polskich konsumentów - wynika z opublikowanych dzisiaj badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), który opisuje tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się w stosunku do poprzedniego miesiąca o 2,3 punktu procentowego i ukształtował się na poziomie -27,9. Według GUS to najwyższa wartość od lipca 2012 roku.

_ - Na poprawienie się wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego części składowe. Najwyraźniej zmienił się wskaźnik dotyczący dokonywania ważnych zakupów, który wzrósł o 4,5 punktu procentowego. Znacząco poprawiły się również oceny dotyczące obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju - odpowiednio o 2,2 i 2,5 punktu procentowego - czytamy w komunikacie GUS . _

Obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 1,4 punktu procentowego wyższy niż w maju 2012 roku.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, poprawił się o 3 punkty procentowe i osiągnął poziom -34,1, co według GUS jest najwyższą wartością od maja ubiegłego roku.

_ - Poprawa wartości wskaźnika jest wynikiem wzrostu wartości wszystkich składowych wskaźnika, szczególnie oceny przyszłego oszczędzania pieniędzy o 5,5 punktu procentowego _- napisano. Poziom wskaźnika WWUK jest niższy niż w maju zeszłego roku o 0,4 punktu procentowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz