Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Połączenie gazowe Polska-Litwa i nowe gazociągi

0
Podziel się:

Planowana roczna przepustowość polsko-litewskiego interkonektora to 5 miliardów metrów sześciennych.

Połączenie gazowe Polska-Litwa i nowe gazociągi
(Gaz-System S.A.)

Ponad 550 milionów euro - szacuje się, że tyle będzie kosztowało połączenie gazowe Polska - Litwa. Wniosek w sprawie dofinansowania tej inwestycji jest w Komisji Europejskiej.

Prezes Gaz-Systemu Jan Chadam powtórzył, że spodziewa się jego rozpatrzenia do połowy grudnia. Planowana roczna przepustowość polsko-litewskiego interkonektora to 5 miliardów metrów sześciennych.

Przypomniał poza tym, że 2018 roku powstaną w Polsce kolejne kilometry gazociągów. Chodzi korytarz północ-południe, który ma mieć długość 840 kilometrów. Ma kosztować 4 i pół miliarda złotych.

Polska zużywa dziennie ok. 28 mln m3 gazu. Ślimaczą się inwestycje w infrastrukturę przesyłającą gaz, powiększana jest pojemność magazynowa, trwają poszukiwania nowych źródeł energii, w tym gazu łupkowego. W sumie do 2020 r. na rozbudowę mocy wytwórczych z udziałem spółek skarbu państwa wydamy 30 mld zł. A inwestycje w szeroko rozumianą energetykę wyniosą 60 mld zł.

Niestety wciąż oddala się perspektywa uruchomienia gazoportu w Świnoujściu. Pierwsze opóźnienia w realizacji projektu w stosunku do przyjętego pod koniec 2006 r. harmonogramu wystąpiły już w 2007 roku. Pierwszy transport ze skroplonym gazem miał do niego wpłynąć już w tym miesiącu, a tymczasem termin przesunięto o rok. Od rządu Ewy Kopacz zależy czy uda się to zrobić przed kolejnymi wyborami.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia da pieniądze na gazociąg Polska-Litwa? Przewidywane koszty budowy to 558 mln euro, z czego 422 mln euro dla strony polskiej, a 136 mln euro dla litewskiej.
Unia zapłaci za gazociąg polsko-litewski? W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska uznała tę inwestycję za priorytetową.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)