Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Lepiarz
|

Polityka w Niemczech. CDU i Zieloni po raz pierwszy razem

0
Podziel się:

Zbliżenie z Zielonymi jest odpowiedzią chadeków na ostatnią zapowiedź SPD.

Polityka w Niemczech. CDU i Zieloni po raz pierwszy razem
(Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Najwięksi do niedawna przeciwnicy polityczni w Niemczech - CDU i Zieloni - utworzyli wspólny rząd w kraju związkowym Hesja. Parlament w Wiesbaden w sobotę wybrał na premiera landu Volkera Bouffiera (CDU); jego zastępcą jest Tarek Al-Wazir z partii ekologów.

Bouffier otrzymał 62 ze 109 głosów - o jeden głos więcej, niż łączna liczba mandatów, którymi dysponuje koalicja CDU-Zieloni. Zapewnił, że czarno-zielona koalicja jest _ stabilnym rozwiązaniem _ na całą pięcioletnią kadencję.

Polityk CDU powiedział po głosowaniu, że w Hesji _ stało się coś, co przed wyborami wiele osób uważało za niemożliwe _. _ Hescy wyborcy wywrócili do góry nogami partyjny krajobraz i przesunęli granice między obozami politycznymi _ - podkreślił Bouffier, który kieruje heskim rządem od 2010 roku. W poprzedniej kadencji CDU rządziła z liberalną FDP.

Hesja należy do najważniejszych z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia landów Niemiec. Jest obok Bawarii i Badenii-Wirtembergii jednym z trzech landów, które wygospodarowują nadwyżkę budżetową i wspierają finansowo pozostałe kraje związkowe RFN.

W wyborach do heskiego landtagu, które odbyły się 22 września 2013 roku, równocześnie z wyborami do Bundestagu, CDU uzyskała 38,3 proc. głosów, SPD 30,7 proc., a Zieloni 11,1 proc. Dotychczasowy koalicjant chadeków FDP dostał tylko 5 proc. i wypadł z rywalizacji o udział w rządzie.

Chadecy podjęli początkowo rozmowy koalicyjne z socjaldemokratami, jednak wkrótce je zerwali, dochodząc do wniosku, że w najważniejszych dziedzinach polityki, w tym w polityce edukacyjnej i finansowej, więcej łączy ich z Zielonymi.

Decyzja CDU o wejściu w koalicję z Zielonymi interpretowana jest przez media jako kolejny krok w kierunku przezwyciężania ideologicznych barier dzielących od lat 60. niemiecką scenę polityczną, a także jako poszerzenie przez chadeków pola manewru i zwiększanie liczby potencjalnych koalicjantów. Jeżeli współpraca w Hesji uda się, _ heski model _ może stać się wzorem dla całego kraju - pisała niedawno zbliżona do Zielonych gazeta _ Tageszeitung _.

To zawsze byli przeciwnicy

Od wejścia w 1983 roku do Bundestagu Zieloni zwalczali partie chadeckie CDU i CSU jako swego największego przeciwnika. Politycznym partnerem partii ekologów była SPD, z którą wspólnie rządzili w latach 1998-2005. Stałym partnerem CDU była natomiast liberalna FDP, jednak jej pozycja staje się ostatnio coraz słabsza.

W ostatnich wyborach do Bundestagu FDP nie przekroczyła progu wyborczego i znalazła się poza parlamentem. Dotychczas na szczeblu landu tylko raz, w latach 2008-2010 w Hamburgu, doszło do rządowej współpracy CDU i Zielonych. Natomiast na szczeblu gmin i miast, między innymi we Frankfurcie nad Menem, taka współpraca od dawna nie jest już niczym nadzwyczajnym.

Zbliżenie z Zielonymi jest równocześnie odpowiedzią chadeków na zapowiedź SPD, że w przyszłości nie wyklucza sojuszu z postkomunistyczną Lewicą. CDU uznała tę zapowiedź za próbę szantażu ze strony socjaldemokratów.

Po wyborach do Bundestagu w zeszłym roku kanclerz Angela Merkel przeprowadziła z Zielonymi wstępne konsultacje o koalicji rządowej, uznając jednak, że jest za wcześnie na utworzenie takiego rządu w skali całego kraju. Chadecy doszli do wniosku, że bardziej stabilny będzie rząd z największą partią opozycyjną SPD.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)