Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tvp
05.07.2005 11:41

Połowa Polaków bez programów TVP?

Jeśli wszyscy operatorzy, zarówno kablowi jak i satelitarni, odrzucą propozycję uiszczania opłat na rzecz TVP i zostanie im zakazane reemitowanie programów telewizji publicznej - ponad 5 milionów gospodarstw, czyli prawie 50 proc. polskiego społeczeństwa będzie ich pozbawione.

Podziel się
Dodaj komentarz

Pomysł TVP, by wprowadzić opłaty za reemisję sygnału programów telewizji publicznej jest niezgodny z polskim prawem, przepisami UE, a także niezgodny z rozwiązaniami, przyjętymi przez inne kraje europejskie - uważają operatorzy platform satelitarnych: Canal+ Cyfrowy i Cyfrowy Polsat.

W poniedziałek TVP przedstawiła dziennikarzom swoje oczekiwania wobec operatorów platform satelitarnych i sieci kablowych. Domaga się od nich obniżenia o połowę opłat za pakiety podstawowe (w ich skład wchodzą m.in. główne programy Telewizji Polskiej) lub w ogóle stworzenia nowego pakietu podstawowego, tylko z programami TVP. Byłby on bezpłatny dla tych klientów kablówek i platform cyfrowych, którzy płacą abonament rtv. Gdy operatorzy na to się nie zgodzą, TVP chce pobierać od nich opłaty za reemisję swoich programów.

W przesłanym we wtorek oświadczeniu, operatorzy platform satelitarnych napisali, że pomysł TVP "uderza bezpośrednio w położenie i w sytuację materialną przeciętnego gospodarstwa domowego przez jednostronne wymuszenie na operatorach podwyższenia dotychczasowych - umiarkowanych i dostosowanych do możliwości finansowych abonentów - opłat z tytułu użytkowania płatnej telewizji".

"Abonenci platform cyfrowych będą musieli płacić dwukrotnie za oglądanie programów telewizji publicznej: w abonamencie radiowo- telewizyjnym, z którego przychód powinien być w całości przeznaczony na realizację misji mediów publicznych oraz w opłacie abonamentowej na rzecz swego operatora. Taka sytuacja, z punktu widzenia konsumenta jest nie do zaakceptowania" - czytamy w oświadczeniu operatorów platform satelitarnych.

Ich zdaniem, jeśli wszyscy operatorzy, zarówno kablowi jak i satelitarni, odrzucą propozycję uiszczania wymaganych kwot i zostanie im zakazane reemitowanie programów telewizji publicznej - ponad 5 milionów gospodarstw, czyli prawie 50 proc. polskiego społeczeństwa będzie ich pozbawione.

Od kilku miesięcy TVP prowadzi negocjacje z operatorami. Konflikt rozpoczął się od odmowy wprowadzenie do sieci kablowych kanału tematycznego TVP Kultura. Wówczas TVP - powołując się na ustawę o prawie autorskim - zażądała od operatorów opłat za reemisję głównych programów telewizji. Do tej pory operatorzy takich opłat nie płacili.

We wtorek sprawą konfliktu między operatorami a TVP zajmie się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Tagi: tvp, opłaty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz