Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polpharma spodziewa się wzrostu obrotów

0
Podziel się:

Największy polski producent leków Polpharma SA spodziewa się wzrostu obrotów w 2003 roku do około 815 mln zł z 809,4 mln zł w 2002 roku

- poinformował w środę PAP Grzegorz Michniewski, dyrektor generalny biura handlowego spółki.

"W 2003 roku łączne obroty Polpharmy mogą wynieść około 815 mln zł" - powiedział Michniewski, po konferencji poświęconej podsumowaniu rozwoju firmy po trzech latach od jej sprywatyzowania.

Dodał, że obroty na rynku krajowym wzrosną w tym roku o około 6 proc. do 715 mln zł.

"Niestety w stosunku do naszych planów będzie to wynik o 15 proc. gorszy" - powiedział dyrektor.

Poinformował, że wiąże się to z tym, iż w związku z opóźnieniami w urzędzie rejestracji leków, firmie nie udało się wprowadzić na rynek tylu preparatów, ile planowała.

"W tym roku udało nam się wprowadzić na rynek tylko trzy preparaty, choć liczyliśmy, że będzie ich 10. To pokazuje, że opóźnienia w urzędzie rejestracyjnym w ogromnym stopniu uderzyły również w Polpharmę" - powiedział Michniewski.

Polpharma, która oferuje obecnie 173 rodzaje leków, zajmowała na koniec 2002 roku drugą pozycję na polskim rynku w ujęciu wartościowym z udziałem sięgającym 5,4 proc.

W 2000 roku, kiedy firma została sprywatyzowana, jej udział w rynku wynosił 4,5 proc.

Jerzy Starak, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel Polpharmy chce, żeby spółka stała się liderem na polskim rynku. Realizacji tego celu ma służyć m.in. wprowadzanie na rynek nowych leków.

Firma chciałaby wprowadzać na rynek rocznie około 10 nowych preparatów.

W sumie od sprywatyzowania do 2007 roku zamierza ona wydać na inwestycje ponad 600 mln zł m.in. na wdrożenie 71 nowych leków, środki trwałe i aktywa finansowe.

Jednym z zamierzeń Polpharmy jest przeprowadzenie badań klinicznych, a następnie rejestracja i wdrożenie produkcji leku innowacyjnego w postaci preparatu genowego, który inicjuje powstawanie sieci nowych naczyń krwionośnych w zaawansowanej chorobie wieńcowej i u pacjentów z niedokrwieniem kończyn.

Firma nabyła prawa do tego wynalazku i zgłosiła go do urzędu patentowego.

Ponadto Polpharma prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania technologii w ramach offsetu. Na razie nie ujawnia jednak szczegółów.

"Rozmawiamy z dostawcami technologii, starając się wszystko uporządkować w taki sposób, aby to było zgodne z naszymi planami" - powiedział PAP Starak.

"Myślę, że w ciągu 2-3 miesięcy rozmowy powinny się zakończyć" - dodał.

Obecnie Polpharma produkuje leki głównie kardiologiczne, gastrologiczne i stosowane w leczeniu chorób centralnego układu nerwowego.

Poza umacnianiem się na rynku krajowym firma ma w planach też ekspansję międzynarodową.

Starak poinformował na konferencji, że Polpharma chce osiągnąć znaczącą pozycję we wszystkich krajach Europy Środkowo-Wschodniej poprzez fuzje i przejęcia. Chce też zaistnieć na rynkach Unii Europejskiej.

"Pertraktacje trwają z kilkoma firmami, z Rosji, Ukrainy i Niemiec" - powiedział PAP Starak.

"Rozmowy dotyczą zakupów lub połączeń, które dałyby kontrolę Polpharmie" - dodał.

56 proc. akcji Polpharmy, która została sprywatyzowana w 2002 roku, obecnie kontroluje Jerzy Starak poprzez swoją spółkę Spectra Holding, 7,65 proc. akcji ma Prokom Investments, 24,9 proc. akcji - Skarb Państwa, 11,43 proc. - drobni akcjonariusze.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)