Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy seniorzy zadłużeni na 7,3 mld złotych. Główna przyczyna: wydatki na leki

131
Podziel się:

Jak wskazuje Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej, niespłacone na czas kredyty i bieżące rachunki osób powyżej 65 roku życia to 7,3 mld złotych.

Polscy seniorzy zadłużeni na 7,3 mld złotych. Główna przyczyna: wydatki na leki
(EAST NEWS)
bEJdcUhx

Według danych opublikowanych przez BIK i BIG, w bazach danych znajduje się ponad 345 tys. osób, które ukończyły 64 lata i zalegają ze spłatą kredytów i pożyczek, a także nie zapłaciły na czas bieżących rachunków. Kwota zadłużeń sięga 7,3 mld złotych.

Liczba dłużników, którzy skończyli 64 lata rośnie dwa razy szybciej, niż pozostałych. W pierwszym półroczu 2018 roku przybyło 1,7 proc. wszystkich zadłużonych. W przypadku seniorów liczba ta wzrosłą o 3,5 proc.

Rosną też kwoty, na które zadłużają się osoby starsze. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku, średnia kwota zadłużenia osób starszych urosła o 9 proc.

bEJdcUhz

Jak informuje prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, co osiemnasty senior nie reguluje płatności na czas, a średnie zadłużenie osoby po 64. roku życia to 21,23 tys. zł.

Są też przypadki zadłużania się na znacznie wyższe kwoty. 74-latka z Podkarpacia jest winna ponad 7,8 mln zł, 69-latek z Wielkopolski ma 6 mln zł długu, a inny Wielkopolanin, w wieku 65 lat - 5,3 mln zł - wynika z danych BIG i BIK.

Główną przyczyną zadłużania się seniorów są wydatki na leczenie. Według badania wykonanego na zlecenie BIG InfoMonitor 66 proc. ankietowanych seniorów wskazało, że pożyczone pieniądze wydało na leki, a 34 proc. - na prywatne leczenie i rehabilitację. Na podróże i utrzymanie samochodu pożyczyło pieniądze 9 proc. ankietowanych. Seniorzy są też skłonni częściej się zadłużyć, aby pomóc rodzinie (14 proc.), niż sfinansować własne przyjemności.

bEJdcUhF

BIG zbadało też sposoby spędzania wolnego czasu przez osoby starsze. Wynika z nich, że 41 proc. emerytów najchętniej ogląda telewizję, niewiele mniej czyta książki, jedna trzecia zajmuje się działką lub ogrodem.

Zaledwie co czwarty emeryt spotyka się ze znajomymi. W pierwszej piątce sposobów spędzania wolnego czasu przez osoby starsze znalazła się też opieka nad wnukami (16 proc.), a dopiero na dalszych miejscach podróże (13 proc.) czy kino (4 proc.).

bEJdcUia
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
KOMENTARZE
(131)
zbych
3 lata temu
mam 1700 emerytury co miesiac wydaje 200 zl na leki mlodzi nie maja takich dochodow ani wydatkow ale przyjdzie na to czas, przyjdzie czas
RODO
3 lata temu
To banki mają kłopot. Po jej śmierci spłacić powinna ta osoba co jej kredyt dawała
microszkop
3 lata temu
To ZUS nie zapewnia w ramach ubezpieczenia leczenia?
bEJdcUib
grzybiarz
3 lata temu
Przyczyną zadłużenia emerytów są ich wnukowie lub dzieci.....
stary
3 lata temu
to jaka emeryture ma ta babcia ze jej tyle dawali , tyle elektroniki i nie widzieli ze zadłużona , amoze to konsolidacja rat i taka malutka wychodzi.....
...
Następna strona