Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nie będzie 500+ dla emerytów. Ale będzie 50 zł dla najbiedniejszych

450
Podziel się

Prezes PiS Jarosław Kaczyński za wcześnie pochwalił się w mediach, że rząd pracuje nad dodatkiem 500+ dla emerytów. Z pomysłu nici, bo przeciw jest premier Mateusz Morawiecki. Za to najbiedniejsi mają dostać 50 zł podwyżki.

Premier jest przeciwny dodatkom dla seniorów
Premier jest przeciwny dodatkom dla seniorów (Piotr Kamionka/REPORTER)
bDKvtaAB

Nie będzie dodatków dla emerytów w postaci jednorazowo wypłacanych 500 zł. Na pewno emeryci nie dostaną dodatkowej gotówki ani w tym, ani w przyszłym roku, pisze "Gazeta Wyborcza". W money.pl informowaliśmy już, że resort rodziny nie pracuje nad dodatkami dla seniorów.

Projekt, o którym głośno mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, zablokować miał premier Mateusz Morawiecki. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, jego zdaniem program „Rodzina 500+” pochłania już 22 mld zł, co jest znacznym obciążeniem państwowego budżetu, dlatego nie chce dokładać kolejnych świadczeń socjalnych.

bDKvtaAD

Waloryzacja

W przyszłym roku nastąpi zmiana zasad podwyżek emerytur i rent. Obecnie rosną wszystkim o ustalony procent, w oparciu o wskaźnik inflacji oraz 20 proc. realnego wzrostu płac. Stąd duże rozbieżności, najbiedniejsi dostają groszowe podwyżki, za to najbogatsi całkiem konkretne.

Te zasady prowadzą do zwiększenia rozpiętości pomiędzy najbiedniejszymi a najbogatszymi emerytami i rencistami. Dlatego rząd postanowił je zmienić.

Według informacji „GW”, osoby mające emerytury do 1533,75 zł brutto dostaną nie procentową, a stałą kwotę podwyżki. Będzie to 50 zł brutto. Dla osób z wyższymi emeryturami nic się nie zmienia. Podwyżki dostaną na starych zasadach.

bDKvtaAJ

I tak pobierający minimalną emeryturę w kwocie 1029,80 zł brutto dostałby 33,57 zł brutto więcej. Na nowych zasadach będzie to 50 zł brutto.

- Osoby najbiedniejsze zasługują na większą kwotę podwyżki, bogatsi natomiast nie będą mogli narzekać, bo nic przy tych zasadach nie tracą – mówi „GW” dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych. Jednak dodaje, że emerytalna polityka PiS jest niespójna.

– Z jednej strony rząd podnosi najniższe emerytury, ale z drugiej, obniżając wiek emerytalny, sam powoduje, że ludzie dostają niskie świadczenia. Przez obniżenie wieku coraz częściej kobieta, która przechodzi na emeryturę, ma świadczenie niższe od swojej mamy czy teściowej – mówi Wacławik.

bDKvtaAK

Przy starych zasadach waloryzacja w 2019 r. kosztowałaby budżet 6,86 mld zł. Po zmianie będzie droższa o blisko 0,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Rewolucja w systemie emerytalnym. Największa zmiana od 20 lat
bDKvtaBe
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(450)
zula
2 lata temu
Sobie przy korycie tysiące a emerytom 50 zł.Po 500 dla patologii (znajomemu w monopolowym obroty skoczyły o 40%).Bardzo dobrze zarabiający też 500+ dostają.To jedno wielkie nieporozumienie!Jak długo jeszcze ludzie będą to znosić!?
"emeryt"
2 lata temu
"emeryt" Ludzie pracowali wiele lat, uczciwie,wychowywali dzieci nie 2 tylko 5-cior,10-cior itd bez żadnego wsparcia. A dziś ludzie kombinują , rozwodzą się aby na pierwsze dziecko dostać 500+, Niepracującym emerytom, bo nie chciało się pracować dostają po 1.000,l., do emerytury a ten ciężko pracujący 3 ,-zł. To jest chore i nie uczciwe! Emerytura winna być od wypracowanych lat prac a nie od lenistwa!
airam
2 lata temu
Tylko dlaczego, pytam, mam być pokrzywdzona...bo przepracowałam 40 lat ? a ci którzy przepracowali minimalną liczbę lat uprawniającą do emerytury, będą faworyzowani. Komuna w czystej postaci, wszystkim po równo, czy się stoi czy się leży...
bDKvtaBf
emeryt
2 lata temu
Gdyby zlikwidować konkordat, to te 14 mld starczyło by na 500+ dla każdego emeryta. A tak kler pławi sie w luksusach za nasze.
widz
2 lata temu
Byłem właśnie na filmie KLER .Powinni obejrzeć go Ci co siedzą w 1-szych ławkach w kościele.
...
Następna strona