Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie 500+ dla emerytów. Ale będzie 50 zł dla najbiedniejszych

450
Podziel się:

Prezes PiS Jarosław Kaczyński za wcześnie pochwalił się w mediach, że rząd pracuje nad dodatkiem 500+ dla emerytów. Z pomysłu nici, bo przeciw jest premier Mateusz Morawiecki. Za to najbiedniejsi mają dostać 50 zł podwyżki.

Premier jest przeciwny dodatkom dla seniorów
Premier jest przeciwny dodatkom dla seniorów (Piotr Kamionka/REPORTER)

Nie będzie dodatków dla emerytów w postaci jednorazowo wypłacanych 500 zł. Na pewno emeryci nie dostaną dodatkowej gotówki ani w tym, ani w przyszłym roku, pisze "Gazeta Wyborcza". W money.pl informowaliśmy już, że resort rodziny nie pracuje nad dodatkami dla seniorów.

Projekt, o którym głośno mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński, zablokować miał premier Mateusz Morawiecki. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, jego zdaniem program „Rodzina 500+” pochłania już 22 mld zł, co jest znacznym obciążeniem państwowego budżetu, dlatego nie chce dokładać kolejnych świadczeń socjalnych.

Waloryzacja

W przyszłym roku nastąpi zmiana zasad podwyżek emerytur i rent. Obecnie rosną wszystkim o ustalony procent, w oparciu o wskaźnik inflacji oraz 20 proc. realnego wzrostu płac. Stąd duże rozbieżności, najbiedniejsi dostają groszowe podwyżki, za to najbogatsi całkiem konkretne.

Te zasady prowadzą do zwiększenia rozpiętości pomiędzy najbiedniejszymi a najbogatszymi emerytami i rencistami. Dlatego rząd postanowił je zmienić.

Według informacji „GW”, osoby mające emerytury do 1533,75 zł brutto dostaną nie procentową, a stałą kwotę podwyżki. Będzie to 50 zł brutto. Dla osób z wyższymi emeryturami nic się nie zmienia. Podwyżki dostaną na starych zasadach.

I tak pobierający minimalną emeryturę w kwocie 1029,80 zł brutto dostałby 33,57 zł brutto więcej. Na nowych zasadach będzie to 50 zł brutto.

- Osoby najbiedniejsze zasługują na większą kwotę podwyżki, bogatsi natomiast nie będą mogli narzekać, bo nic przy tych zasadach nie tracą – mówi „GW” dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych. Jednak dodaje, że emerytalna polityka PiS jest niespójna.

– Z jednej strony rząd podnosi najniższe emerytury, ale z drugiej, obniżając wiek emerytalny, sam powoduje, że ludzie dostają niskie świadczenia. Przez obniżenie wieku coraz częściej kobieta, która przechodzi na emeryturę, ma świadczenie niższe od swojej mamy czy teściowej – mówi Wacławik.

Przy starych zasadach waloryzacja w 2019 r. kosztowałaby budżet 6,86 mld zł. Po zmianie będzie droższa o blisko 0,5 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Rewolucja w systemie emerytalnym. Największa zmiana od 20 lat
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(450)
Lili
4 lata temu
Też czuję się pokrzywdzona. Pracowałam 37 lat. To dlaczego najbiedniejsi Ci którzy w tym czasie co ja pracowałam, na pewno co niektórzy leżeli, bawili, używali życia mają dostać większe dodatki. Dochodzi do tego, że lepiej nie pracować, bo wychodzi na to czy się stoi, czy się leży to się należy. Czy nie czas pomyśleć o emerytach z długim stażem zawodowym np. co najmniej przepracowane 35 lat?
emeryt ze sta...
4 lata temu
Niech prezes zarządzi, aby posłowie i senatorowie w wieku produkcyjnym, spłodzili każdego roku przynajmniej po jednym dziecku, jak będzie przykład z góry to może nastąpi reakcja łańcuchowa
stefan
4 lata temu
nie zaglosuje na pic-tak zrobia wszyscy emeryci i rancisci-I Z PISU KLAPA
Fafik
4 lata temu
czlowiek zapiepsza na 3 zmiany , na produkcji za najnizszą krajową , i po 40 latach pracy dostanie 1600 brutto emerytury, a urzędasy z budzetówki - wystarczą że posiedza za biurkiem 20 lat i maja to samo - bo zarabiają przeciętna krajową.
Fafik
4 lata temu
jaki to jest rząd sprawiedliwości - skoro najniższą krajową podnosi się o 150 zł. brutto emerytom nie wprowadza się nie placenia podatków od świadczeń - a banda szantażystów złodziei ,myślę o budżetówce , wyrywa drogą nacisku ,strajkami od rzadu , ogromne podwyżki 600 - 700 brutto Są to pieniądze jakich sektor prywatny i emeryci , połowy tego niedostali od czasów transformacji lat 80-tych , przemian cymbala totalnego - bolka.
...
Następna strona