Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy muzułmanie pomagają Tatarom

0
Podziel się:

Pierwsi uchodźcy z Krymu są już w Polsce i zwracają się do Muzułmańskiego Związku Religijnego o wsparcie.

Polscy muzułmanie pomagają Tatarom
(arrakasta - Fotolia.com)
bEIRAmvF

Muzułmański Związek Religijny w RP (MZR), którego znaczną część członków stanowią polscy Tatarzy, rozpoczął zbiórkę pieniędzy z przeznaczeniem na pomoc Tatarom z Krymu trafiającym do naszego kraju - poinformował Musa Czachorowski, rzecznik muftiego MZR.

Czachorowski powiedział, że pierwsi uchodźcy tatarscy z Krymu są już w Polsce i zwracają się do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP o wsparcie. _ Staramy się go udzielać. Zostało założone specjalne konto, na które można dokonywać wpłat przeznaczonych na pomoc krymskim Tatarom _ - dodał rzecznik muftiego MZR Tomasza Miśkiewicza.

Zaapelował, by nie być obojętnym na los tych uchodźców. _ Będą wdzięczni za każdy najmniejszy nawet odruch serca. Będziemy wdzięczni także i my, organizatorzy tych działań. Nie pozostańmy obojętni na ludzie nieszczęście _ - powiedział Czachorowski.

bEIRAmvH

Dodał, że jest już pierwszy odzew na apel. _ To pierwsze potwierdzenia wpłat na konto, dokonanych przez polskich naukowców, przyjaciół tatarskiej społeczności, ludzi wielkiego serca. Liczymy na to, że Polacy, tak doświadczeni przez historię, okażą zrozumienie dla sytuacji krymskich Tatarów i wspomogą naszą akcję _ - dodał.

Polscy Tatarzy od dawna solidaryzują się ze swymi krymskimi pobratymcami, starają się też utrzymywać z nimi kontakty. Historycznie, część Tatarów przybyłych na ziemie polskie może mieć na Krymie swoich przodków.

Czachorowski dodał, że Muzułmański Związek Religijny już od pierwszych wiadomości o dramatycznej sytuacji na Krymie i ucieczce wielu tatarskich rodzin przed rosyjską agresją przygotowywał się do wspierania współwyznawców i pobratymców - Tatarów krymskich.

Pytany przez PAP powiedział, że obecnie w Polsce jest kilka rodzin Tatarów z Krymu, przebywają w trzech-czterech ośrodkach dla uchodźców, ze wszystkimi utrzymywany jest przez Związek kontakt. Czachorowski dodał, że utrzymywany jest też kontakt z ukraińskimi i tatarskimi działaczami organizacji pozarządowych we Lwowie, gdzie - według jego wiedzy - przebywa obecnie ok. 2 tys. uchodźców z Krymu. Niewykluczone, że część z nich zechce jednak wyjechać z Ukrainy; niewykluczone że także do Polski.

bEIRAmvN

_ - Polska społeczność tatarska pragnie pomóc tym rodzinom Tatarów krymskich, które są już na terenie naszego kraju. Niebawem jedna z nich będzie mogła opuścić ośrodek dla uchodźców i zamieszka w Białymstoku. Trwa poszukiwanie możliwości zamieszkania i pracy dla pozostałych _ - dodał Czachorowski.

Według ostatniego spisu powszechnego, Tatarów w Polsce jest ok. 2 tys., największe ich skupiska są województwie podlaskim. Ważnym elementem scalającym tę społeczność jest religia - islam. Przyjmuje się, że to właśnie polscy Tatarzy stanowią większość członków Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tatarzy nadal chcą autonomii narodowej Potwierdzili to w przyjętej rezolucji uczestnicy zorganizowanych w Symferopolu uroczystości poświęconych 70-tej rocznicy deportacji.
Mobilizacja rosyjskiej armii z powodu jednego człowieka _ Pewnych rzeczy Putin nie przewidział. Jeśli ktoś się bawi zapałkami, musi brać pod uwagę, że może wzniecić pożar, którego nie będzie wstanie opanować _ - przekonuje Cezary Harasimowicz.
Przywódca Tatarów nie ma wjazdu na Krym Tatarski polityk zapowiedział, że nie podporządkuje się tej decyzji - przekazała rzeczniczka Medżlisu Lejla Muslimowa.
bEIRAmwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)