Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy rolnicy dostaną tylko 46 mln euro. Dlaczego?

0
Podziel się:

Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o prawie 81 mln euro. Dostaniemy niewiele ponad połowę tej kwoty.

Polscy rolnicy dostaną tylko 46 mln euro. Dlaczego?
(sjlocke/iStockphoto)

Agencja Rynku Rolnego zmieniła wniosek w sprawie wysokości rekompensat za straty poniesione przez polskich rolników w wyniku wystąpienia fali zakażeń wywołanych bakterią e-coli. Obecnie Polska stara się o 46 mln euro.

Wcześniej Polska wnioskowała do Komisji Europejskiej o około 81 mln euro na odszkodowania dla rolników. Taki wniosek ARR musiała złożyć do 18 lipca. Do KE wpłynęły wnioski z 22 państw. O odszkodowania nie starają się: Malta, Cypr, Finlandia, Luksemburg i Litwa.

Wnioski w sprawie rekompensat mają być rozpatrzone w KE pojutrze. Decyzja w odniesieniu do zmienionego polskiego wniosku w sprawie wsparcia sektora warzyw będzie prawdopodobnie pozytywna.

Jak wyjaśniła rzeczniczka ARR Iwona Ciechan, wysokość rekompensat została wyliczona w oparciu o maksymalne stawki, jakie KE określiła w rozporządzeniu. Ponieważ zapotrzebowanie zgłoszone przez kraje Wspólnoty było znacznie większe niż kwota, jaką przewidziała na ten cel KE, zalecono, by kraje skorygowały wnioski. Komisja chce wydać na odszkodowania dla rolników 210 mln euro.

Rekompensaty mają pokrywać około 50 procent średniej ceny z czerwca produktów rolnych, które zostały wycofane z rynku w związku z epidemią EHEC. Odszkodowania mają dotyczyć pomidorów, ogórków, sałat, cukinii i papryk. 210 mln euro ma pozwolić na wypłatę odszkodowań za tzw. wycofanie (nieprzeznaczanie do sprzedaży) lub niezbieranie (zebranie warzyw zanim dojrzeją) w okresie od 26 maja do końca czerwca.

O pomoc w Polsce ubiega się ponad 4,7 tys. producentów warzyw. Oszacowano, że straty dotyczą upraw zajmujących ponad 2 tys. hektarów. Głównie są to ogórki i pomidory. Pieniądze za straty mają być wypłacane przez odpowiednie krajowe agencje płatnicze organizacjom producenckim lub indywidualnym producentom warzyw. W Polsce będzie je wypłacać ARR do 15 października tego roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rozdadza;na;wsiach;210;mln;euro,5,0,867845.html) Rozdadzą na wsiach 210 mln euro Ponad 1,5 tysiąca polskich rolników dotychczas złożyło wnioski o odszkodowania za straty poniesione w następstwie spadku popytu po epidemii E.coli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t141383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;odszkodowan;za;straty;rolnikow,39,0,848167.html) Nie chcą odszkodowań za straty rolników Hiszpania nie zażąda od Niemiec odszkodowań za błędną informacją o wykryciu EHEC na ogórkach z Andaluzji, ale nie można wykluczyć prywatnych roszczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/miskiewicz;putin;boi;sie;kaczynskiego;kartofle;na;kremlu,6,0,876806.html) Miskiewicz: Putin boi się Kaczyńskiego. Kartofle na Kremlu W rzeczywistości prezesa PiS, słowa Tuska tłumaczy się: _ bla, bla, bla _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)