Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy rolnicy stracili 145 mln zł przez EHEC

0
Podziel się:

Winę za straty polskich rolników ponoszą m.in. służby sanitarne Niemiec, które do tej pory nie znalazły źródła zakażeń EHEC - uważa Marek Sawicki, minister rolnictwa.

Polscy rolnicy stracili 145 mln zł przez EHEC
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Polscy producenci rolni stracili już 145 mln zł i tracą 10 mln zł dziennie z powodu epidemii EHEC - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki na konferencji prasowej w Sejmie.

Zapewnił, że polskie warzywa i owoce są bezpieczne. Dodał, że _ z powodu utraty zaufania do polskich produktów i w konsekwencji spadku popytu, polscy producenci warzyw stracili już 145 mln zł i tracą 10 mln zł dziennie _ - powiedział minister.

Podkreślił, że winę za zaistniałą sytuację ponoszą m.in. służby sanitarne Niemiec, które do tej pory nie znalazły źródła zakażeń EHEC.

Ponadto Sawicki poinformował, że sprawa embarga na unijne warzywa i owoce wprowadzona przez Rosję zostanie podniesiona do _ najwyższej rangi _ podczas rozpoczętego dziś szczytu Unia-Rosja. Zakaz importu z UE jest reakcją na zachorowania, wywołane przez bakterie pałeczki okrężnicy (EHEC).

[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t141383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nie;chca;odszkodowan;za;straty;rolnikow,39,0,848167.html) Nie chcą odszkodowań za straty rolników
- _ 6 czerwca rozmawiałem z panią minister Rosji (minister rolnictwa Jeleną Skrynnik) pytając o przyczyny wprowadzenia embarga. Dlaczego dotyczy także Polski i tych państw Unii Europejskiej, w których nie stwierdzono źródła zakażenia. Rosja jasno odpowiada, że nie ma żadnych informacji ze strony służb inspekcyjnych Niemiec, jak również służb inspekcyjnych Unii Europejskiej _ - mówił minister. Dodał, że jest pełen obaw, jak zachowanie Rosji wpłynie na sytuację na naszym rynku rolnym.

Niemieckie władze wciąż szukają źródła zakażeń bakterią. Nadal obowiązuje też ostrzeżenie przed spożywaniem ogórków, pomidorów, sałaty oraz kiełków na surowo. W środę poinformowano, że w Magdeburgu wykryto groźny typ bakterii na resztkach ogórków w pojemniku na odpadki organiczne, należącym do rodziny, której członkowie zachorowali.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych
Eksperci zaznaczają jednak, iż nie jest to wiarygodny trop i nie wiadomo, w jaki sposób doszło do zanieczyszczenia odpadków bakterią.

Według berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha szpitale przyjmują obecnie znacznie mniej nowych pacjentów z infekcją, wywołaną EHEC, niż w zeszłym tygodniu. Od 1 maja zatrucie wywołane groźnym szczepem pałeczki okrężnicy potwierdzono u 2800 osób, wśród których u 722 wystąpił zespół hemolityczno-mocznicowy (HUS), powodowany przez toksyny bakterii. Spośród 26 ofiar śmiertelnych choroby, HUS stwierdzono u 18.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzecia;osoba;zarazona;bakteria;e;coli;w;polsce;lekarze;sprawdzaja,142,0,844430.html) Trzecia osoba zarażona bakterią E. coli w Polsce? Lekarze sprawdzają Do szpitala w Szczecinie zgłosił się mężczyzna z objawami zatrucia tą niebezpieczną bakterią. Pacjent twierdzi, że wrócił niedawno z Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ogorki;z;bakteria;e;coli;za;panike;zaplacimy;jesienia,133,0,844421.html) Ogórki z bakterią E. coli. Za panikę zapłacimy jesienią Przez obawy wywołane skażonymi warzywami sklepy zamawiają nawet o 80 proc. mniej ogórków. Producenci mogą ograniczyć uprawy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zakazonych;ogorkow;w;polsce;nie;ma,232,0,842728.html) Zakażonych ogórków w Polsce nie ma Główny Inspektor Sanitarny: _ Nie ma żadnych dowodów na to, by do Polski trafiły warzywa skażone groźną bakterią _.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)