Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Fundacja Narodowa odpowiada posłom PO

Polska Fundacja Narodowa nie jest jednostką, która podlega kontroli Najwyższej Izby Kontroli – twierdzi fundacja w odpowiedzi na wniosek posłów PO, którzy chcieli natychmiastowego sprawdzenia wydatków instytucji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)
Sąd stwierdził, że kampania "Sprawiedliwe sądy" nie była działaniem zgodnym ze statutem PFN

Polska Fundacja Narodowa nie jest jednostką, która podlega kontroli NIK – twierdzą jej przedstawiciele w odpowiedzi na wniosek posłów PO, którzy chcieli natychmiastowego sprawdzenia wydatków instytucji.

Kwestia podpadania pod kontrolę była przedmiotem dyskusji między NIK a Fundacją przy okazji kontroli spółek Skarbu Państwa – twierdzi PFN w przesłanym do mediów oświadczeniu.

Chodzi o działania posłów PO Mariusza Witczaka i Jarosława Urbaniaka. Zapowiedzieli oni wniosek do NIK o przeprowadzenie w trybie pilnym kontroli wydatków PFN. Posłowie opozycji uzasadniali swój wniosek postanowieniem sądu w sprawie finansowania kampanii "Sprawiedliwe sądy". Sąd w Warszawie stwierdził, że było to działanie niezgodne ze statutem fundacji. Przypomnijmy, że powstała ona, aby promować Polskę w świecie.

Kusznierewicz: Za granicą pytają mnie, czy to prawda, że zostałem wyrzucony z własnego projektu

Według PFN sprawa to nie leży w kompetencji kontrolnej NIK, „zwłaszcza w zakresie wnioskowanym przez posłów PO”. Natomiast samo orzeczenie warszawskiego sądu, na które powołują się posłowie, nie jest wyrokiem prawomocnym.

W oświadczeniu fundacja odniosła się także do kwestii jej finansowania przez podmioty będące spółkami Skarbu Państwa. "Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w nieprawomocnym wyroku podzielił pogląd, że mienie darowane staje się mieniem obdarowanego podmiotu. Mienie wniesione przez państwo na pokrycie funduszu założycielskiego lub kapitału spółki przestaje być mieniem państwowym – przechodzi na własność podmiotu i przestaje być identyfikowane" – czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreśla PFN, dotychczas NIK nie kwestionował tego stanowiska. "Efekty działania PFN są powszechnie dostrzegalne w przestrzeni publicznej i pozytywnie odbierane" – twierdzi sama PFN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pfn, polska fundacja narodowa, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2018

Polak..Faszy*stowskie POmyleńcy wszystkiego się czepiają bo nie mogą zrozumieć jak to się stało że od koryta zostali oderwani ha ha ha. Nimi nie trzeba się … Czytaj całość

28-11-2018

CameaCoś mocno śmierdzi z PFN , czyżby kolejny FOZZ w nowej formie??

28-11-2018

BogdanMienie państwowe podarowane osobie prywatnej też staje się własnością obdarowanego-.bzdura

Rozwiń komentarze (4)