Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska nie jest gotowa na kryzys. Były wiceminister finansów uderza w rząd

493
Podziel się:

- Polska nie prowadzi polityki adekwatnej do skali zagrożeń na globalnych rynkach - informuje sobotni "Nasz Dziennik".

Cezary Mech był wiceministrem finansów w pierwszym rządzie PiS.
Cezary Mech był wiceministrem finansów w pierwszym rządzie PiS. (WITOLD ROZBICKI/REPORTER)

- Polska nie prowadzi polityki adekwatnej do skali zagrożeń na globalnych rynkach - informuje sobotni "Nasz Dziennik" cytując dr Cezarego Mecha. Zaskakujące zdanie w prorządowej gazecie.

- Polska jest szczególnie narażona na skutki globalnego załamania koniunktury ze względu na silne uzależnienie od rynków i walut. Światowy kryzys w każdej chwili może pogrążyć polską gospodarkę - uważa dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów i szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

A to nie koniec jego uwag.

"Polska jest krajem wyjątkowo uzależnionym od rynku kapitałowego i zagrożonym w przypadku wystąpienia turbulencji w tej strefie. Jest to związane z tym, że pod względem aktywów jesteśmy państwem opanowanym przez zagraniczne instytucje. Inwestorzy zagraniczni mają w Polsce ponad 2 bln zł" - wypowiedział się dla "Naszego Dziennika" ekspert.

Gazeta cytując Mecha pisze, że nasz wysoki PKB nie rozkłada się równomiernie pomiędzy dochody rodzin, firm i budżetu państwa. Winne jest - w jego opinii - to, że wzrostem gospodarczym dzielić musimy się z zagranicznymi inwestorami.

Zobacz także: Morawiecki opowiada jak zdał maturę

- Siłę oddziaływania tych grup widać wyraźnie w debacie o pracy hipermarketów w niedzielę i w skutecznym wymuszaniu na Polakach niskich wynagrodzeń poprzez szantażowanie i sprowadzanie milionów Ukraińców – zauważa dr Mech.
Według niego Polska ma "największe w świecie zadłużenie w obcych walutach w przeliczeniu na PKB". Wymienia, że winne temu są kredyty frankowe oraz emitowane w obcych walutach obligacje Ministerstwa Finansów. Problem pojawić może się gdy załamie się kurs złotego.
Wypowiedzi dr Mecha są o tyle zaskakujące, że cytuje je kojarzony z prorządowym kursem "Nasz Dziennik". Przypomnijmy też, że w piątek Mateusz Morawiecki oficjalnie wysłał pismo do MFW w sprawie rezygnacji z elastycznej linii kredytowej.
Swoisty "rządowy debet" umożliwiał nam pożyczenie szybko w nagłej sytuacji - na przykład ataku spekulacyjnego na złotego - nawet 30 mld dolarów. Niestety za usługę musieliśmy słono płacić. Przez kilka lat wydaliśmy 2 mld zł nie korzystając z kredytu nawet jeden raz.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(493)
D.N.A
7 lat temu
i co w tym dziwnego ? nawet najbogatsze kraje mają problem z kryzysem a co dopiero Polska,inteligencją nie grzeszysz człowieku
obserwator
7 lat temu
To jest recenzja ostatnich 25 lat rządzenia polską gospodarką przez liberalnych pozorantów pokroju Balcerowicza, Rostowskiego i Tuska. Za Tuska zadłużenie Polski w obcych walutach wzrosło najbardziej w historii.
ooo
7 lat temu
Kiedy przestaną emitować obligacje skarbowe?
bogdan137
7 lat temu
PO wprowadziło obcy kapitał, co było dobre na pewnym etapie rozwoju kraju i to należało zmienić (vide votum nieufności w 2015 r.). Ale obecnie zadłużamy się (obligacje) jeszcze bardziej niż za PO, na 500+, mieszkania+, emerytury+ (PiS się cieszy, że nie wszyscy poszli na wcześniejsze emerytury), nie rozwiązano zadłużenia hipotecznego w walutach (dla prawie 1 mln. kredytów plus rodziny) . Nie zmienia to rzeczywistości, że co raz mniej ludzi pracuje i tym samym ogranicza konsumpcję. . Na elektromobilność, biotechnologie itp pomysły p. Morawieckiego nie ma w Polsce kapitału, Równocześnie ZUS, US prześcigają się w pomysłach na podatki i inne obciążenia, działające nawet wstecz, czyli nie ma co liczyć na rodzime firmy przy tak niepewnej sytuacji prawnej..
ja
7 lat temu
Ja nie liczę na nikogo. Powinniśmy zrozumieć, że to od nas samych głównie zależy jak nam się wiedzie i czy mamy majątek czy nie. W mniejszym stopniu zależy to od rządu czy miejsca zamieszkania. Słyszeliście o ksią żce „Eme rytura nie jest Ci potrezbna”? Nawet przy ograniczonych zasobach rozsądne i systematyczne działania pozwalają zbudować dla siebie bezpieczeństwo, a nawet finansową wolność i zostawić coś dzieciom.
...
Następna strona