Notowania

Polska nie jest gotowa na kryzys. Były wiceminister finansów uderza w rząd

- Polska nie prowadzi polityki adekwatnej do skali zagrożeń na globalnych rynkach - informuje sobotni "Nasz Dziennik".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WITOLD ROZBICKI/REPORTER)
Cezary Mech był wiceministrem finansów w pierwszym rządzie PiS.

- Polska nie prowadzi polityki adekwatnej do skali zagrożeń na globalnych rynkach - informuje sobotni "Nasz Dziennik" cytując dr Cezarego Mecha. Zaskakujące zdanie w prorządowej gazecie.

- Polska jest szczególnie narażona na skutki globalnego załamania koniunktury ze względu na silne uzależnienie od rynków i walut. Światowy kryzys w każdej chwili może pogrążyć polską gospodarkę - uważa dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów i szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi.

A to nie koniec jego uwag.

"Polska jest krajem wyjątkowo uzależnionym od rynku kapitałowego i zagrożonym w przypadku wystąpienia turbulencji w tej strefie. Jest to związane z tym, że pod względem aktywów jesteśmy państwem opanowanym przez zagraniczne instytucje. Inwestorzy zagraniczni mają w Polsce ponad 2 bln zł" - wypowiedział się dla "Naszego Dziennika" ekspert.

Gazeta cytując Mecha pisze, że nasz wysoki PKB nie rozkłada się równomiernie pomiędzy dochody rodzin, firm i budżetu państwa. Winne jest - w jego opinii - to, że wzrostem gospodarczym dzielić musimy się z zagranicznymi inwestorami.

Morawiecki opowiada jak zdał maturę

- Siłę oddziaływania tych grup widać wyraźnie w debacie o pracy hipermarketów w niedzielę i w skutecznym wymuszaniu na Polakach niskich wynagrodzeń poprzez szantażowanie i sprowadzanie milionów Ukraińców – zauważa dr Mech.
Według niego Polska ma "największe w świecie zadłużenie w obcych walutach w przeliczeniu na PKB". Wymienia, że winne temu są kredyty frankowe oraz emitowane w obcych walutach obligacje Ministerstwa Finansów. Problem pojawić może się gdy załamie się kurs złotego.
Wypowiedzi dr Mecha są o tyle zaskakujące, że cytuje je kojarzony z prorządowym kursem "Nasz Dziennik". Przypomnijmy też, że w piątek Mateusz Morawiecki oficjalnie wysłał pismo do MFW w sprawie rezygnacji z elastycznej linii kredytowej.
Swoisty "rządowy debet" umożliwiał nam pożyczenie szybko w nagłej sytuacji - na przykład ataku spekulacyjnego na złotego - nawet 30 mld dolarów. Niestety za usługę musieliśmy słono płacić. Przez kilka lat wydaliśmy 2 mld zł nie korzystając z kredytu nawet jeden raz.

Tagi: cezary mech, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-11-2017

dok.doc.habza po by była gotowa jeszcze powiedz filozofie

04-11-2017

czarno widzęI być może potrzeba potężnego wstrząsu w postaci kryzysu i bankructwa kraju, by ludzie otrzeźwieli i zrozumieli, że rozdęty do granic absurdu socjal … Czytaj całość

05-11-2017

Kochane LEMINGI !!!A ja się tych wszystkich lewicowo-liberalnych "geniuszy" od finansów pytam - kto do takiego zadłużenia Polskę doprowadził? Przez zdecydowaną … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (493)

Wybrane dla Ciebie