Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska europejską potęgą w produkcji futer z norek

0
Podziel się:

Rocznie w Polsce produkuje się od 7 do 10 mln skór z norek.

Polska europejską potęgą w produkcji futer z norek
(Kuerschner/public domain/wikimedia commons)

W zeszłym roku Polska zajęła drugie miejsce w Europie w produkcji i eksporcie m.in. futer z norek - powiedział wiceszef Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych Szczepan Wójcik. W 2013 roku w Polsce wyprodukowanych zostało blisko 10 mln skór z tych zwierząt.

Jak poinformował Wójcik, rocznie w Polsce produkuje się od 7 do 10 mln skór z norek. Oprócz tego, produkowane są także te z lisów (250 tys.) oraz jenotów (50 tys.)

Wiceszef organizacji producenckiej wyjaśnił, że blisko 100 proc. produkcji w Polsce przeznaczane jest na eksport. _ - W 2013 roku przegoniliśmy w produkcji Holandię i za Danią zajęliśmy drugie miejsce w produkcji i eksporcie skór _ - podkreślił. Dania produkuje blisko 20 mln skór z norek rocznie.

Wójcik poinformował również, że polscy producenci w u.br., dzięki eksportowi skór zwierząt futerkowych zarobili blisko 400 mln euro.

W Polsce funkcjonuje ok. 750 ferm, w których produkowane są skóry ze zwierząt futerkowych. Hodowla i chów norek, jenotów, lisów i tchórzy daje bezpośrednio pracę blisko 10 tys. osobom. Razem z osobami, które świadczą usługi zewnętrzne m.in. pracownikom ubojni, kuśnierzom i garbarzom, liczba zatrudnionych w tej branży sięga blisko 50 tys. osób.

Szacunkowa wartość majątku ferm zwierząt futerkowych, w tym obiektów i zwierząt, to według szacunków producentów ponad 4,7 mld zł.

Wójcik przypominał, że norki, lisy itp. karmione są produktami ubocznymi pochodzenia zwierzęcego. Rocznie zwierzęta futerkowe przeznaczone na skóry zjadają blisko 400 mln kg produktów ubocznych wołowych, wieprzowych, drobiowych, rybnych i innych produktów przemysłu spożywczego.

_ - Oczywiście nie są to produkty przeznaczone dla człowieka, ale są one bezpieczne dla zwierząt. Przy okazji jest to znacząca oszczędność dla rolników i producentów, którzy nie muszą wydawać pieniędzy na ich kosztowna utylizację _ - ocenił wiceszef PZHiPZF.

Wyjaśnił on, że tuszki zwierząt jakie zostają po produkcji skór, przerabiane są na paszę, np. dla świń.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)