Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka. Dyrektorzy finansowi: Wraca normalność

0
Podziel się:

Sytuacja ekonomiczna staje się stabilna. Polskie firmy szykują się do silnej walki o rynek - uważają eksperci Deloitte.

Polska gospodarka. Dyrektorzy finansowi: Wraca normalność
(Edyta Strzelec/Reporter)
bFdYosQB

Dyrektorzy finansowi (CFO) są coraz większymi optymistami jeśli chodzi o przyszłość polskiej gospodarki - wynika z badania Deloitte. Ponad 60 proc. z nich spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wzrost PKB sięgnie ponad 1,6 proc.

_ Wraca normalność w warunkach prowadzenia biznesu, a sytuacja ekonomiczna staje się stabilna. Polskie firmy szykują się do silnej walki o rynek i do dostosowania swoich kosztów do silnej presji cenowej ze strony konkurentów _ - poinformował Deloitte w dzisiejszym komunikacie na temat 5-tej edycji międzynarodowego badania dyrektorów finansowych _ Deloitte CE CFO Survey Q4 2013 _. Objęło ono 600 dyrektorów finansowych największych firm w Europie Środkowej.

Ponad 60 proc. CFO spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wzrost PKB sięgnie ponad 1,6 proc., w tym największa grupa (41 proc.) uważa, że w 2014 r. wyniesie on między 1,6 proc. a 2,5 proc. _ Co ważne, aż jedna piąta badanych wskazała, że wzrost ten sięgnie ponad 2,6 proc. Warto podkreślić, że jedynie w Polsce, na Litwie i Łotwie więcej jest CFO, którzy przewidują niewielki lub dynamiczny wzrost PKB od tych, którzy oczekują recesji lub stagnacji _ - zaznaczono w komunikacie.

bFdYosQD

Polscy dyrektorzy przewidują, że bezrobocie w Polsce nieznacznie spadnie (45,8 proc.) a inflacja nie przekroczy 2,9 proc. (88 procent biorących udział w badaniu).

Wśród przedstawicieli polskich firm odsetek tzw. optymizmu netto, czyli różnicy osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej i odsetek mówiących o jej pogorszeniu wzrósł bardzo wyraźnie, z plus 24 do plus 44. Ponad 50 proc. CFO z Polski optymistycznie ocenia perspektywy wzrostu swoich firm w porównaniu do sytuacji sprzed 6 miesięcy.

_ Choć pozytywne nastroje rosną w całej Europie Środkowej, to optymizm polskich CFO wyróżnia się na tle regionu. Większość prognoz CFO wskazuje na to, że do Polski wróciła normalność biznesowa rosnącej gospodarki, a ślady kryzysu powoli przemijają _ - ocenił cytowany w komunikacie partner w Dziale Konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski.

Z badania wynika, że część dyrektorów finansowych nadal dostrzega ryzyko związane z niepewną sytuacją ekonomiczną, ale w porównaniu z oceną sprzed pół roku znacznie zwiększyła się grupa tych, którzy uważają poziom zewnętrznego ryzyka za normalny (30 proc. respondentów w porównaniu do 5 proc. w poprzedniej edycji badania).

bFdYosQJ

Podobnie jak w trzech ostatnich edycjach badania, dyrektorzy finansowi jako biznesowy priorytet wskazali wzrost przychodów na aktualnych (84 proc.) i nowych rynkach (70 proc.). Restrukturyzacja (zmiana modelu biznesowego) będzie kluczowym priorytetem dla 30 proc. ankietowanych z Polski.

Badanie wskazało na rosnący wzrost apetytu na inwestycje i ryzyko wśród CFO z Polski. 39 proc. z nich uznaje, że przyszedł dobry czas na zwiększenie poziomu akceptowalnego ryzyka. Tylko na Litwie odsetek CFO skłonnych podjąć ryzyko jest wyższy niż w Polsce. _ Relatywnie wysoki procent dyrektorów finansowych deklarujących gotowość do podjęcia większego ryzyka obecny jest na trzech największych rynkach regionu. Obok Polski są to Czechy (30 proc.) i Rumunia (30 proc.) _ - napisano.

Polskich dyrektorów finansowych niepokoi presja cenowa (34 proc. badanych), ryzyko zatorów płatniczych i problemów z płynnością (20 proc.), a 17 proc. obawia się recesji i spadku popytu (prawie trzy razy mniej niż pół roku temu).

Z badania wynika ponadto, że 68 proc. dyrektorów nie planuje zwiększenia wydatków na innowacyjność i inwestycje w badania i rozwój. Zamierza to zrobić niespełna jedna czwarta z nich, a 8 proc. przewiduje wręcz, że w ich firmie te nakłady spadną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w ocenie ponad 60 proc. badanych dyrektorów finansowych wydatki ich firm w stosunku do najbliższego konkurenta są na tym samym poziomie.

bFdYosQK

20,3 proc. CFO uważa, że nowy kredyt dla firm jest łatwo dostępny (20,3 proc.), a 42,1 proc. uznaje go za atrakcyjne źródło finansowania. Połowa badanych prognozuje nieznaczny wzrost poziomu transakcji fuzji i przejęć w Polsce w porównaniu do poprzedniego okresu. Obok Polski jedynym takim krajem, gdzie przewidywany jest równie wysoki wzrost, jest Słowenia. Jeśli chodzi o przeszkody dla prowadzenia biznesu, to 81 proc. dyrektorów wskazało przepisy o VAT, a 58 proc. regulacje dotyczące CIT.

Czytaj więcej w Money.pl

bFdYosRe
gospodarka
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)