Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka odbija od dna

0
Podziel się:

Dane o PKB za II kwartał potwierdziły, że gospodarka odbija od dna. Jest szansa, że tempo wzrostu PKB będzie wyraźnie powyżej 1,0 proc. w III kwartale - ocenia ekspert Rady Gospodarczej przy premierze.

Polska gospodarka odbija od dna
(endostock - Fotolia.com)

Dane o PKB za II kwartał potwierdziły, że gospodarka odbija od dna osiągniętego na początku roku. Jest szansa, że w kolejnym kwartale tempo wzrostu PKB będzie wyraźnie powyżej 1,0 procenta, a w ostatnim kwartale roku może sięgnąć nawet ponad 2 procent - ocenia Maciej Reluga z Rady Gospodarczej przy premierze.

_ - Dane o PKB za II kwartał potwierdziły, że gospodarka odbija od dna osiągniętego na początku tego roku. Jest to odbicie bardzo powolne, jednak nie powinno być zaskoczeniem, że wciąż jeszcze spadały inwestycje, a konsumpcja prywatna wykazywała tempo wzrostu zbliżone do zera _ - napisał Reluga w biuletynie Rady.

_ - Zgodnie z oczekiwaniami, tendencja stopniowego przyspieszenia gospodarczego generowana jest jak na razie głównie eksportem. Warto jednak zwrócić uwagę, że na początku trzeciego kwartału zobaczyliśmy sygnały wskazujące na odbudowę popytu krajowego (sprzedaż detaliczna, dochody z podatków pośrednich) oraz utrzymanie pozytywnych tendencji w eksporcie. Jeśli te drugie ulegną nasileniu dzięki poprawie sytuacji gospodarczej u naszych głównych partnerów handlowych, przekładając się jednocześnie na wyraźniejszą poprawę na polskim rynku pracy, będziemy mogli mówić o trwałości ożywienia _ - dodał.

_ - Tak czy inaczej, scenariusze zakładające w Polsce recesję można włożyć między bajki - tempo wzrostu PKB w ujęciu kwartał do kwartału wyniosło 0,4 proc. - po 0,2 proc. w I kwartale. Moim zdaniem, jest nawet szansa, że tempo wzrostu PKB będzie wyraźnie powyżej 1 proc. w III kw. i powyżej 2 proc. w IV kwartale _ - ocenia Reluga.

GUS podał pod koniec zeszłego tygodnia, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale 2013 roku o 0,8 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 0,5 proc. rdr w I kwartale. W ujęciu kwartalnym, PKB w II kwartale wzrósł o 0,4 proc. Z danych GUS wynika, że inwestycje w II kwartale spadły o 3,8 proc. rdr, zaś popyt krajowy spadł o 1,9 proc. rdr.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska gospodarka wychodzi z kryzysu? Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane o polskim PKB.
Słabe dane ze strefy euro. Co z ożywieniem? Rozczarowujące dane o podaży pieniądza w strefie euro za lipiec dowodzą, że ożywienie w pozafinansowych sektorach oparte jest na kruchych podstawach, co nie zapowiada rozwiązania kryzysu zadłużenia.
Te branże ucierpią pod koniec wakacji Zbliżający się rok akademicki może wpłynąć na poprawę w polskiej gospodarce. Ale nie dla wszystkich branż będzie to korzystne.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)