Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
18.06.2013 12:36

Polska gospodarka w kryzysie? Nowy sondaż TNS Polska

Szybko spada liczba optymistów, wyraźnie przybywa natomiast pesymistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Creatista/Dreamstime)

Ponad trzy czwarte (77 procent) Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Przeciwnego zdania jest 15 procent badanych, a 8 procent nie potrafi wyrazić opinii w tej kwestii - wynika z czerwcowego sondażu TNS Polska.

Jak podaje TNS Polska, w porównaniu z poprzednim miesiącem ocena kierunku biegu spraw w naszym kraju zmieniła się nieznacznie - o trzy punkty procentowe wzrósł odsetek pesymistów.

Źródło: TNS Polska

Większość Polaków (79 proc.) twierdzi, że polska gospodarka jest w stanie kryzysu, z czego 31 proc. uważa, że kryzys ten jest głęboki, a 48 proc., że lekki. O tym, że gospodarka rozwija się, mówi 17 proc. respondentów, przy czym 16 proc. określa ten wzrost jako powolny, a tylko 1 proc. jako dynamiczny. 4 proc. ankietowanych nie miało na ten temat zdania.

W porównaniu z majem - jak podkreśla TNS Polska - opinie na temat stanu polskiej gospodarki pogorszyły się - o 5 punktów procentowych spadł odsetek optymistów, a odsetek pesymistów wzrósł aż o 7 punktów procentowych.

Z badań TNS Polska wynika, że 38 proc. badanych uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności nie zmienią się. O tym, że zmiana jednak nastąpi, przekonanych jest 58 proc. ankietowanych, przy czym więcej jest tych, którzy spodziewają się pogorszenia (44 proc.) niż tych, którzy przewidują poprawę sytuacji (14 proc.). 4 proc. uczestników badania nie potrafiło udzielić odpowiedzi na to pytanie.

W porównaniu z poprzednim miesiącem prognoza zmian materialnych warunków życia nie zmieniła się znacząco - o 2 punkty procentowe spadł odsetek optymistów, a odsetek pesymistów wzrósł o 3 punkty procentowe.

Jak wynika z badań TNS Polska, trzy czwarte respondentów (75 proc.) uważa, że trudno jest obecnie o znalezienie pracy w Polsce, z czego ponad połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że trudno jest obecnie o znalezienie jakiejkolwiek pracy, a prawie jedna czwarta (23 proc.) jest przekonana, że w ogóle nie można znaleźć zatrudnienia.

O tym, że bez większych kłopotów można znaleźć prace, choć niekoniecznie taką jaką by się chciało, przekonanych jest 22 proc. respondentów, a 3 proc. nie potrafiło wyrazić opinii na ten temat.

Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 7-12 czerwca na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska wśród liderów. Obok Indii i Chin Nasz kraj znalazł się na trzecim miejscu w rankingu najbardziej pożądanych lokalizacji dla centrów nowoczesnych usług.
Ciężkie jest życie Polaka w Norwegii Przez rok liczba bezrobotnych Norwegów spadła o 1,6 pkt proc., w maju tego roku bez pracy pozostawało ponad 83 tys. norweskich obywateli.
Co trzeci Polak uważa, że po 89 roku jest gorzej Znaczna część respondentów, bo aż 52 procent uważa, że wydarzenia roku '89 nie wpłynęły na ich życie oraz na życie rodzin.
Tagi: polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz