Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka wymaga wsparcia

0
Podziel się:

- Najważniejszym zadaniem jest wzmacnianie i wspieranie Polskiej przedsiębiorczości i gospodarki - stwierdził Janusz Piechociński.

Polska gospodarka wymaga wsparcia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Trzeba nam wielkiego zbiorowego wysiłku, trzeba aby wszyscy ci, którzy żyją z gospodarki, czyli politycy i urzędnicy, pełnili wobec gospodarki funkcję służebną. Dziś najważniejszym zadaniem, nie tylko dla rządu i samorządu, ale dla wszystkich Polaków powinno być wzmacnianie i wspieranie polskiej przedsiębiorczości _- apelował Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Piechociński odwiedził w Mielcu kilka zakładów funkcjonujących w miejscowej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Spotkał się także przedsiębiorcami. Podkreślił, że decyzja rządu o wydłużeniu działania SSE do 2026 r. poprzedzona została analizą, o tym co strefy dały polskiej gospodarce. Z analizy wynika, mówił prezes PSL, że dzięki SSE powstały nie tylko miejsca pracy i nowe inwestycje.

- _ Strefy stały się oknami na świat, jak choćby firma Sikorsky (właściciel PZL Mielec - przyp.red.), gdzie eksport wzrósł sześciokrotnie w stosunku do punktu wyjścia. Polska gospodarka, które ma ponad ponad 24 proc. PKB związanego z eksportem potrzebuje tych nowych impulsów _ - mówił Piechociński.

Wicepremier chwalił również dyrekcję mieleckiej SSE. Podkreślił, że udział kapitału polskiego w firmach działających w Mielcu wynosi 35 proc. W pozostałych strefach jest to średnio 15 proc. _ - Tu dobrze to wygląda też w podziale na małe, średnie i wielkie przedsiębiorstwa. W dalszym ciągu duży może więcej, ale to, że w Mielcu działają małe i średnie polskie przedsiębiorstwa, stabilizuje sytuację _ - dodał.

Minister gospodarki zaznaczył, że 20 lat temu Mielec był _ monokulturą przemysłu zbrojeniowego _, a dziś - zauważył - gospodarka miasta jest otwarta, nowoczesna i znajdują się tu światowe technologie.

Zdaniem wicepremiera, mielecka strefa wyspecjalizowała się w restrukturyzacji terenów i zakładów poprzemysłowych, w których ustała produkcja. _ - Stąd nasza decyzja, aby utworzyć podstrefę na terenie stoczni Gryfia w Szczecinie _ - przypomniał Piechociński.

Szczecińska Stocznia Remontowa _ Gryfia _ S.A. jest jedną z największych stoczni remontowych w Polsce. Zatrudnia około 590 osób. Stocznia oferuje budowy i przebudowy statków, a także ich remonty i konserwacje. Spółka rozwija również działalność w offshore i subsea, czyli budowie konstrukcji morskich lub eksploatacji jego zasobów surowcowych.

Piechociński dodał również, że ponad 65 proc. produktów wytwarzanych w strefach jest eksportowanych. Zdaniem lidera ludowców, działalność SSE przyniosła nową jakość _ robienia biznesu _ w kraju. - _ Strefy stały się kapitalną przestrzenią kontaktów przedsiębiorców z Polski i z innych krajów. Doceńmy także ten wymiar funkcjonowania stref na polską gospodarkę _ - powiedział.

W Polsce działa 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych. SSE Euro-Park w Mielcu jest najstarszą strefą w Polsce, utworzona została w 1995 r. Strefa ma ponad 1,2 tys. ha i jest zlokalizowana w 20 miejscowościach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, a także w Szczecinie. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą ponad 5,6 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 20 tys. osób; wydano do tej pory prawie 250 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze strefy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ranking regionów Europy. Gdzie Polska? Komisja Europejska wysoko oceniła także stołeczne regiony w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i Francji, a najniżej - regiony bułgarskie, rumuńskie i greckie.
"Nie możemy zmarnować ani jednego euro czy złotówki" Najważniejsze - zdaniem wicepremiera Piechocińskiego - jest, by podtrzymać dobre tendencje polskiej gospodarki.
Budżet po nowelizacji, a co z ministrem Jackiem Rostowskim? Zaraz po nowelizacji ustawy o finansach publicznych, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2013 rok.
gospodarka
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)