Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Polska liderem regionu. Nawet w recesji

0
Podziel się:

Minister Rostowski nie wierzy w prognozy KE. Ale Bruksela podkreśla: Polska będzie w sytuacji lepszej od sąsiadów.

Polska liderem regionu. Nawet w recesji
(PAP/Radek Pietruszka)

Polsce grozi pierwsza od 1991 roku recesja. Ale nawet jeżeli się pojawi, to i tak będzie znacznie lżejsza niż u naszych sąsiadów.

Według najnowszych prognoz Komisji Europejskiej polska gospodarka ma skurczyć się w 2009 roku o 1,4 proc. A jeszcze w styczniu KE spodziewała się,że nasza gospodarka urośnie w tym roku o 2 proc., a dokładnie rok temu zakładała nawet wzrost PKB o 5 proc.

Bruksela koryguje prognozy, a nasi politycy i ekonomiści podkreślają, że to czarny scenariusz. Minister finansów Jacek Rostowski (na zdjęciu) mówi wprost, że KE się myli, a rządowe szacunki są bardziej wiarygodne.

Ale pomimo tego, że Komisja Europejska jest przekonana, że w Polsce pojawi się recesja, to i tak perspektywy naszej gospodarki są lepsze od scenariusza jaki unijna instytucja kreśli dla naszych sąsiadów. Bruksela wciąż widzi w nas lidera regionu, który stosunkowo najmniej dotkliwie odczuje skutki spowolnienia w światowej gospodarce.

Sąsiedzi mają gorzej. Litwę czeka twarde lądowanie

W gronie 27 państw UE nie brak bowiem takich, przy których blednie spodziewane tempo kurczenia się polskiej gospodarki. Są wśród nich nasi sąsiedzi.

W tym gronie najboleśniej recesję odczuje Litwa. Tamtejsza gospodarka ma się skurczyć o 11 proc. Razem z innymi republikami bałtyckimi - do niedawna postrzeganymi jako gospodarcze tygrysy Europy - znajdzie się w gronie_ _państw, w których zapaść będzie najgłębsza.

  • *Gdzie w tym roku recesja będzie najgłębsza? *prognozy Komisji Europejskiej
    • Łotwa *spadek o 13,1 proc. PKB
    • Litwa spadek o 11,0 proc. PKB
    • Estonia *spadek o 10,3 proc. PKB

Głęboka, recesja spodziewana jest także u naszego największego partnera handlowego - Niemiec. Niemiecka gospodarka, od której jesteśmy najbardziej zależni, według prognoz KE zanotuje spadek PKB o 5,4 proc. Sytuacja u naszych południowych sąsiadów będzie wyglądać nieco lepiej, ale i tam recesja da o sobie znać. Czeska gospodarka skurczy się bowiem o 2,7, a słowacka o 2,6 proc.

Europa _ pod kreską _. Prawie cała

Perspektywa recesji w Polsce nie robi tak piorunującego wrażenia, gdy weźmie się pod uwagę, że według najnowszych prognoz KE prawie żaden z 27 krajów UE nie uniknie załamania w 2009 roku.

Jeszcze na początku roku z prognoz KE wynikało, że 9 państw, w tym Polska uniknie recesji. Teraz ta sztuka ma udać się jedynie Cyprowi, który zanotuje wzrost gospodarczy na poziomie 0,2 proc. Pozostałe gospodarki czeka bardzo trudny rok.

Najmocniej ze wszystkich unijnych gospodarek, recesją zostanie dotknięta Łotwa. Najnowsza prognoza dla tego kraju przewiduje 13,1 proc. spadek PKB. Mocno niepokojące są również prognozy dla irlandzkiej i węgierskiej gospodarki. Komisja Europejska spodziewa się, że w tym roku spadek PKB Irlandii i Węgier wyniesie odpowiednio -9 i -6,3 proc., zamiast prognozowanych w styczniu spadku -5 i -1,6 proc.

Zmiana prognoz PKB* wybranych państw UE
maj 2009 styczeń 2009
Polska -1,4% 2%
Cypr 0,3% 1,1%
Malta -0,9% 0,7%
Grecja -0,9% 0,2%
Bułgaria -1,6% 1,8%
Słowacja -2,6% 2,7%
*Czechy * - 2,7% 1,7%
Francja -3% -1,8%
Luksemburg -3% -0,9%
Hiszpania -3,2% -2%
Dania -3,3% -1,1%
Słowenia -3,4% 0,6%
Belgia -3,5% -1,9%
Holandia -3,5% -2%
Wielka Brytania -3,8% -2,8%
Szwecja -4% -1,4%
Austria -4% -1,2%
Niemcy - 5,4% - 2,3%
Węgry -6,3% -1,6%
Irlandia -9 % -5%
Estonia -10,3% -4,7%
Litwa - 11% - 4%
Łotwa -13,1% -6,9%
  • Prognozy Komisji Europejskiej

W sumie KE zakłada, że PKB Unii Europejskiej, podobnie jak strefy euro skurczy się w tym roku o 4 procent.

Eksperci: Postrzegają nas lepiej. To ważne

Ekonomiści podkreślają, że wciąż jesteśmy lepiej postrzegani od innych państw, których gospodarki są w znacznie większych kłopotach.

-_ Obniżenie prognozy dla Polski to efekt znacznie gorszych perspektyw dla naszych największych handlowych partnerów zwłaszcza Niemiec. Na ich tle oraz spośród pozostałych państw regionu i tak wyglądamy najlepiej _ - zauważa Rafał Benecki, ekonomista ING Banku.

Zdaniem Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Banku wpływ kryzysu na gospodarki będzie większy niż początkowo sądzono.

- _ Mocne cięcie prognoz to efekt znacznie większego niż wcześniej szacowano spadku wymiany handlowej na świecie. W efekcie wpływ kryzysu na gospodarki będzie większy. Największe światowe gospodarki wejdą w ostrą recesję co z kolei negatywnie odbije się na Polsce _ - twierdzi Wiśniewski.

Eksperci są zgodni. Przyczyny spowolnienia leżą pozą Polską. Skoro Niemcy są w poważniejszych niż sądzono tarapatach, to nie ma siły, musimy to odczuć. Analitycy podkreślają, że dostajemy rykoszetem, ale i tak _ odłamki kryzysu _ wyrządzają u nas mniejsze szkody niż w pozostałych państwach naszego regionu.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie więcej niż 2 procent.

KE dołączyła do chóru pesymistów

Komisja Europejska nie jest pierwszą poważną i niezależną organizacją, która wieszczy w naszym kraju recesję. Pod koniec kwietnia Międzynarodowy Fundusz walutowy ogłosił, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2009 roku będzie ujemny.

Nieco wcześniej ujemne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce prognozowały globalne instytucje finansowe. Wciąż aktualna prognoza banku BNP Paribas zakładała nawet, że PKB w Polsce spadnie o 1,8 proc.

gospodarka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)