Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rolnictwo
28.12.2010 16:08

Polska liderem wydawania środków z UE na rolnictwo

ARiMR z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłaciła 19,5 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joyfull/Dreamstime)

Blisko 19,5 mld zł wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Polska jest liderem w wydawaniu unijnych pieniędzy, wyprzedzając kraje _ starej _ piętnastki, m.in. Francję i Niemcy.

Od początku realizacji PROW do 28 grudnia Agencja wypłaciła rolnikom około 19,5 mld zł, w Niemczech wypłacono mniej o ok. 2,8 mld zł (w przeliczeniu na złotówki), a we Francji - o ok. 3,6 mld zł - poinformował we wtorek Departament Komunikacji Społecznej ARiMR. Rekordowa ilość pieniędzy trafiła do rolnictwa i na wieś w 2010 r. - 8 mld zł.

Do tej pory Agencja _ zagospodarowała _ ok. 80 proc. środków z ok. 70 mld zł, które Polska otrzymała na realizację PROW 2007-13. Oprócz przekazanych już rolnikom i przedsiębiorcom 19,5 mld zł, kolejnych około 37 mld zł jest przewidziane do wypłaty zobowiązań wieloletnich, np. rent strukturalnych, czy corocznych dopłat do zalesień. Nierozliczone są także niektóre inwestycje z dofinansowaniem Agencji. Te dopłaty zostaną wypłacone beneficjentom dopiero po ich zrealizowaniu.

Do wydania jest jeszcze ok. 14 mld zł. Ich rozdzieleniem zajmują się samorządy wojewódzkie, Agencja Rynku Rolnego i Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). Pieniądze te m.in. są przeznaczone na wspieranie inicjatyw lokalnych, poprawę infrastruktury, promocję żywności na szkolenia zawodowe w leśnictwie i rolnictwie.

Jak ocenia Agencja, zainteresowanie otrzymaniem pomocy finansowej jest bardzo duże. Do połowy grudnia rolnicy, przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego i inni beneficjenci złożyli blisko 175 tys. wniosków, przy czym ta liczba nie obejmuje wnioskujących o dopłaty z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych rolniczo - ONW (co roku jest ich przeszło 700 tys.) czy rolno-środowiskowe (corocznie ok. 100 tys.).

W 2011 roku Agencja będzie prowadziła nabory na wszystkie działania przewidziane w PROW, z wyjątkiem działania _ renty strukturalne _, na który ostatni raz Agencja przyjmowała wnioski od 1 do 10 września br. - poinformował PAP Paweł Wojcieszak z Departamentu Komunikacji Społecznej. Będzie więc można dostać dotację na inwestycje w przetwórstwie i rolnictwie czy na tworzenie nowych miejsc pracy na wsi. O pieniądze na rozpoczęcie działalności rolniczej będą się też mogli starać tzw. młodzi rolnicy.

W 2010 r. Agencja przyjmowała wnioski o wsparcie ze wszystkich działań PROW. Dużo chętnych było m.in. na uzyskanie pomocy z działań: _ Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw _, _ Ułatwianie startu młodym rolnikom _ czy _ Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej _. Do Agencji złożono dwa razy więcej dokumentów niż we wszystkich, razem wziętych, naborach z lat ubiegłych.

Jak zaznaczył Wojcieszak, dotychczasowy przebieg wdrażania PROW 2007-2013, wielkość wypłat i _ zagospodarowanych _ środków, a także przygotowywane kolejne nabory wniosków, wskazują, że pieniądze przeznaczone na realizację PROW będą wykorzystane w całości. Dodał, że Agencja ma czas na całkowite rozliczenie środków do 2015 r., zaś umowy z beneficjentami muszą być zawarte do końca 2013 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t89248.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzadowa;agencja;rozdzieli;7;5;mln;euro;za;buraki,34,0,697890.html) Rządowa agencja rozdzieli 7,5 mln euro. Za buraki Pieniądze nie zostały wykorzystane w Krajowym Programie Restrukturyzacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t83077.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/52;2;mld;zl;na;rolnictwo;wies;i;rybolowstwo,139,0,696971.html) 52,2 mld zł na rolnictwo, wieś i rybołówstwo Oznacza to wzrost wydatków z budżetu w przyszłym roku o ponad 3,6 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/6/t126726.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/najwieksi;w;unii;pisza;list;i;zadaja;zamrozenia;budzetu,6,0,739590.html) Najwięksi w Unii piszą list i żądają zamrożenia budżetu Czy przez Camerona, Merkel i Sarkozyego stracimy część z należnych nam 67 mld euro?
Tagi: rolnictwo, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz