Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji

0
Podziel się:

W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: Wybrano formę pożyczek dwustronnych.

Polska nie będzie musiała się dokładać do ratowania Grecji
(PAP/EPA)

W nowym pakiecie pomocy dla Grecji nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z budżetu UE, w którym chciała uczestniczyć Polska. Ogłosił to przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy już po pierwszym dniu szczytu UE. Wybrano formę pożyczek dwustronnych.

Nie zdecydowano się skorzystać z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), który jest jednym z trzech narzędzi pomocy dla krajów strefy euro. Pozostałe to bilateralne pożyczki krajów strefy euro oraz kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ramach EFSM Komisja Europejska może zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro.

Ponieważ EFSM jest finansowany dzięki gwarancjom budżetu UE, dotyczy on wszystkich 27 krajów i gdyby zastosowano ten mechanizm wobec Grecji, także Polska brałaby udział w pomocy. Na użycie EFSM nie zgodziły się jednak nienależące do strefy euro Wielka Brytania i Czechy.

Herman Van Rompuy proszony o potwierdzenie, że w nowym pakiecie dla Grecji ESFM nie zostanie użyty, krótko odpowiedział: _ Tak, to nie jest część pakietu _.

Zobacz także: ZOBACZ POCZĄTEK NEGOCJACJI (ang):

Nieoficjalnie wiadomo, że nie chodzi tylko o sprzeciw Wielkiej Brytanii i Czech. Te dwa kraje razem nie mają bowiem wymaganej mniejszości blokującej. Wątpliwości mają też niektóre państwa strefy euro, które nie chcą angażowania Komisji Europejskiej w cały proces przyznawania pakietu. Wolą, by pomoc miała formę bilateralnych pożyczek międzyrządowych w ramach strefy euro.

Takie rozwiązanie nie wyklucza dobrowolnego udzielenia Grecji pomocy przez któryś z krajów spoza strefy euro. Polskie źródła dyplomatyczne powiedziały jednak, że Polska raczej się na taką pomoc nie zdecyduje.

Premier Donald Tusk mówił w czwartek w Brukseli, że Polska nie zablokuje uruchomienia pomocy dla Grecji w ramach EFSM.

_ - To jest ta forma pomocy, w której Polska będzie uczestniczyła, jeśli Europa przyjmie taką zasadę. Wtedy wszyscy bez wyjątku uczestniczą w tej pomocy. Jeśli nie uzyskamy porozumienia w tej kwestii, to ten mechanizm nie będzie działał i nikt nie będzie w nim uczestniczył _ - powiedział szef polskiego rządu przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.

Tusk zaznaczył, ze Polska nie będzie blokowała, ani głosowała przeciw użyciu tego mechanizmu dotyczącego wszystkich 27 państw UE. Po wsparciu Irlandii i Portugalii zostało w nim ok. 11 mld euro.

Na szczycie UE przyjęto w czwartek deklarację zapewniającą o gotowości do dalszej pomocy dla zagrożonej bankructwem Grecji, uzależniając jednak tę pomoc od przyjęcia przez grecki parlament nowego pakietu rygorystycznych reform oszczędnościowych i prywatyzacji. Nowy plan pomocy dla Grecji ma być gotowy w lipcu.

Głosowanie w greckim parlamencie jest spodziewane w przyszłym tygodniu. Do przyjęcia pakietu wystarczy zwykła większość parlamentarna rządzącej partii Pasok.

Jeśli pakiet reform zostanie uchwalony, na najbliższym posiedzeniu ministrów finansów eurogrupy 3 lipca w Brukseli zostaną opracowane szczegóły nowej pomocy dla Grecji, łącznie z udziałem sektora prywatnego.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu poprosił liderów UE i MFW o nowy plan pomocy ponad kwotę 110 mld euro przyznaną rok temu. W przyjętej deklaracji przywódcy obiecują, że przyjęcie planu oszczędnościowego przez parlament grecki _ będzie podstawą do ustalenia parametrów nowego programu pomocy, wspólnie z partnerami europejskimi i MFW, jednocześnie umożliwiającego wypłatę na czas środków niezbędnych do zaspokojenia finansowych potrzeb Grecji w lipcu _.

Przywódcy przychylnie odnoszą się też do propozycji Komisji Europejskiej w sprawie ustanowienia dla Grecji szybkiej ścieżki zwrotów unijnego dofinansowania inwestycji realizowanych z funduszy unijnych. Ponadto obniżyli Grecji do 15 procent wysokość obowiązkowego wkładu w realizację tych inwestycji.

Niezdolna do spłaty swych długów Grecja wiosną 2010 roku była pierwszym krajem strefy euro, który zwrócił się o pomoc UE i MFW. Rok później kraj wciąż jest pogrążony w kryzysie. Grecja nie sprostała programowi oszczędnościowemu, ma kłopoty ze ściąganiem podatków (szacuje się, że jedna trzeci populacji ich nie płaci) i z prywatyzacją.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t96378.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;znowu;pomoze;grecji;warunek;to;reformy,7,0,859911.html) Unia znowu pomoże Grecji. Warunek to reformy Opracowany przez Radę Europejską program ma nie tylko ograniczyć grecki dług publiczny, ale także przywrócić wzrost gospodarczy w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t97982.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/te;banki;gotowe;sa;ratowac;grecje,48,0,859696.html) Te banki gotowe są ratować Grecję Banki belgijskie Dexia, KBC i Ageas _ wzięłyby udział _ w refinansowaniu greckiego długu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t142980.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ministrowie;europy;stawiaja;grecji;warunek;wtedy;druga;transza,62,0,853822.html) Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza W Luksemburgu trwa dwudniowe spotkanie szefów resortów finansów strefy euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t142821.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/po;wczorajszym;rekordzie;frank;wciaz;drogi,99,0,860003.html) Po wczorajszym rekordzie frank wciąż drogi Deklaracje na szczycie Unii Europejskiej złagodziły gwałtowną zwyżkę na rynku franka szwajcarskiego. Wczoraj frank kosztował nawet 3,39 złotego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)