Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza

0
Podziel się:

W Luksemburgu trwa dwudniowe spotkanie szefów resortów finansów strefy euro.

Ministrowie Europy stawiają Grecji warunek. Wtedy druga transza
(PAP/EPA)

aktualizacja 09:24

Ministrowie finansów strefy euro zapowiedzieli dziś nad ranem, że Grecja może liczyć na udzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej do połowy lipca, pod warunkiem uchwalenia przez grecki parlament ustaw o ograniczeniu wydatków, reformie systemu fiskalnego i wyprzedaży majątku państwowego.

Suma 12 mld euro, której Grecja potrzebuje aby wywiązać się z najpilniejszych zobowiązań i uniknąć krachu finansowego, jest kolejną transzą pakietu pomocy w wysokości 110 mld euro obiecaną Atenom w maju ub. r. przez kraje strefy euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

W komunikacie opublikowanym po zakończeniu obrad w Luksemburgu, ministrowie podkreślili, że ustawy muszą być uchwalone przed ostateczną decyzją w sprawie pomocy oraz, że najpilniejszym zadaniem jest obecnie zredukowanie greckiego deficytu budżetowego.

Postęp w realizacji tych zadań będzie oceniany przez strefę euro, MFW i Europejski Bank Centralny. _ - Postęp ten w połączeniu z uchwaleniem przez parlament grecki kluczowych ustaw dotyczących strategii fiskalnej i prywatyzacji, otworzy drogę do udzielenia następnej transzy do połowy lipca _ - głosi komunikat ministrów.

**[

]( # )Winiecki: Grecja jest jak pijany marynarz po zejściu na ląd
Ministrowie zobowiązali się też opracować kolejny plan pomocy dla Grecji, w którym tym razem mają uczestniczyć również banki i prywatni inwestorzy. W komunikacie nie określono wysokości nowej pomocy ani bliższych szczegółów udziału sektora prywatnego. Zachęcono jednak prywatnych inwestorów i posiadaczy greckich obligacji skarbowych do _ dobrowolnych deklaracji _ pomocy.

W niedzielę premier Grecji Jeorjos Papandreu zwrócił się do narodu z apelem o wsparcie głęboko niepopularnego programu oszczędnościowego, w tym podwyżek podatków, cięć wydatków i prywatyzacji majątku państwowego i uniknięcie w ten sposób _ katastrofalnego _ załamania finansów publicznych.

_ - Konsekwencje nagłego bankructwa lub wyjścia ze strefy euro byłyby katastrofalne dla gospodarstw domowych, banków i wiarygodności naszego kraju _ - powiedział Papandreu podczas debaty nad wnioskiem o wotum zaufania dla jego zrekonstruowanego gabinetu. Głosowanie nad wnioskiem oczekiwane jest we wtorek.

Kryzys w Europie prawdopodobny

Eskalacja europejskiego kryzysu jest prawdopodobna. Jej głównym powodem jest dług publiczny. W Grecji przekroczył on 150 procent PKB, a w Irlandii 100. Krajów w podobnej sytuacji jest więcej.

Źródło: Prognoza EUROSTAT

W ubiegłym tygodniu premier Grecji Jeorjos Papandreu dokonał zmiany na stanowisku ministra finansów,mianując Ewangelosa Wenizelosa na miejsce Jeorjosa Papakonstantinu. Wenizelos, po przylocie do Luksemburga powiedział, że spotkanie to będzie dla niego _ znakomitą okazją, by potwierdzić bezwzględne zaangażowanie greckiego rządu i determinację Greków, by wprowadzić w życie plan _ naprawy finansów państwa, ustalony wraz z MFW i krajami UE.

Plan oszczędności przyjęty przez grecki rząd - będący warunkiem udzielenia mu pomocy przez UE i MFW - przewiduje oszczędności budżetowe w latach 2010-2015, które wyniosą 28,4 mld euro. To kolejny projekt drastycznych cięć; w tym roku gabinet Papandreu podjął już decyzje o reformie emerytalnej i redukcjach zarobków w sektorze publicznym.

Szacuje się, że Grecja może potrzebować dodatkowo 90 mld euro kredytów i poręczeń do połowy 2014 roku, choć wczoraj premier Papandreu powiedział, że może to być suma równorzędna pierwszemu pakietowi ratunkowemu, wartemu 110 mld euro, przyznanemu Grecji w 2010 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;i;belgia;tez;zagrozone;kryzysem,139,0,853387.html) Włochy i Belgia też zagrożone kryzysem? -_ Plajta może uderzyć w Portugalię i Irlandię, a potem także w wysoko zadłużone Belgię i Włochy, jeszcze przed Hiszpanią _- ostrzega premier Luksemburga.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatni;inwestorzy;uratuja;grecje,222,0,850654.html) Prywatni inwestorzy uratują Grecję? Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;warunkiem;pomocy;dla;grecji,14,0,846606.html) Prywatyzacja warunkiem pomocy dla Grecji Słowacja swój udział w pakiecie pomocy dla dotkniętego kryzysem kraju obwarowuje licznymi zastrzeżeniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;goni;resztkami;sil;potrzebuje;gotowki,39,0,825639.html) Grecja goni resztkami sił, potrzebuje gotówki Mimo akcji ratunkowej ze strony Brukseli, kraj ten wymaga nowego zastrzyku finansowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)