Notowania

wiadomości
12-04-2003 (12:02)

Polska otrzymała od Amerykanów raport o zbrodni katyńskiej

Polskie władze otrzymały od Kongresu Amerykańskiego kopie raportu tak zwanej Komisji Maddena, która na początku lat 50-tych badała w Stanach Zjednoczonych okoliczności zbrodni katyńskiej. W Polsce do dziś nie było dostępu do tych matariałów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Akta z prac komisji Kongresu przekazał Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Allen Paul - autor znanej w Stanach Zjednoczonych książki zatytułowanej "Katyń - stalinowska masakra triumf prawdy. Paul gości w Warszawie na konferencji poświęconej 60 rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej. Według niego akta Komisji Maddena mogą się przyczynić do dalszego wyjaśnienia okoliczności tej zbrodni.

"To ponad 2000 tysiące stron protokołów z przesłuchań" - mówił Allen Paul, dodając, że z racji iż komisja działała w Stanach Zjednoczonych, jak powiedział na wolnym Zachodzie, osoby wezwane do Kongresu mogły swobodnie składać zeznania.

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik powiedział, że wgląd w Akta komisji może mieć wielkie znaczenie dla wyjaśnienia okoliczności zbrodni katyńskiej. "Musimy się jeszcze dokładnie zapoznać z tymi dokumentami" - dodał.

Andrzej Przewoźnik liczy, że w raporcie Komisji Maddena będzie można znaleźć chociażby informacje, gdzie szukać dokumentów, które wskazałyby nieznane do tej pory miejsca pochówku ponad 7 tysięcy Polaków - ofiar zbrodni katyńskiej.

Tagi: wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie