Notowania

donald tusk
25.07.2014 14:41

Polska "prawdopodobnie" odwoła się od wyroku ws. tajnych więzień

Wczoraj Trybunał uznał, że Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka i nakazała zapłacić odszkodowanie więźniom.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska prawdopodobnie odwoła się od wyroku trybunału w Strasburgu w sprawie więzień CIA w Polsce. Wczoraj Trybunał uznał, że Polska sześciokrotnie złamała Europejską Konwencję Praw Człowieka i nakazała zapłacić odszkodowanie więźniom.
Premier Tusk mówił, że orzeczenie jest analizowane i prawdopodobnie nasz kraj się od niego odwoła. Szef rządu mówił, że to przykry dla Polski temat. Podkreślił, że nie będzie oceniał poprzednich rządów w tej sprawie.

Jego zdaniem, ta kwestia powinna być wyjęta spoza sporów politycznych. Tusk apelował też do polityków, by nie nie nadużywali tej sprawy w rozgrywkach wewnętrznych.

Tusk nie wybiera się do Brukseli

_ Odpowiadając na każde ze 150 pytań w tej kwestii, od wczesnej zimy lub nawet jesieni zeszłego roku: nie wybieram się do Brukseli _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej w Warszawie. W ocenie szefa rządu, _ każdy dzień, każdy miesiąc potwierdza sens tej decyzji _.

_ W Polsce jest wystarczająco dużo powodów by troszczyć się o to, co dzieje się w Polsce i wokół Polski. Myślę, że tutaj będę skuteczniejszy _ - dodał Tusk.

Przy okazji ostatniego szczytu UE w połowie lipca pojawiły się doniesienia o ewentualnej kandydaturze polskiego premiera na szefa Radu Europejskiej. _ Wiele koleżanek i kolegów pytało, czy wchodzi w rachubę moja kandydatura (...) wszyscy słyszą ode mnie jedną rzecz: z naszego punktu widzenia ważne jest, żeby region był obecny i żeby miał wpływ na ważne kwestie, takie jak polityka zagraniczna i energetyka _ - mówił wówczas Tusk. _ Nie ma problemu mojej kandydatury na szefa Rady Europejskiej. Czy coś się zmieni do 30 sierpnia? Zobaczymy. Jeśli chodzi o moje podejście, nie sądzę _ - dodał.

Media spekulowały jakoby to kanclerz Angela Merkel proponowała szefowi polskiego rządu mu objęcie stanowiska szefa RE.

Ostatni unijny szczyt unijnych przywódców zakończył się bez porozumienia, jeśli chodzi o obsadę najwyższych stanowisk w UE. Kolejny szczyt w tej sprawie ma się odbyć 30 sierpnia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz