Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eureko
26.11.2007 18:16

Polska przegrała spór z Eureko

Sąd oddalił drugi wniosek Warszawy o anulowanie werdyktu Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd oddalił drugi wniosek Warszawy o anulowanie niekorzystnego werdyktu Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego.

Uznał on 2 lata temu, że Polska, uniemożliwiając dokończenie prywatyzacji PZU, naruszyła warunki polsko-holenderskiej umowy.

_ Koncern Eureko, który ma 33% akcji PZU, do tej pory nie otrzymał obiecanych, kolejnych 21%, co umożliwiłoby mu przejęcie kontroli nad największym polskim ubezpieczycielem. _

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy nie zdążył orzec przed dwoma laty, jak wielkie odszkodowanie należy się Eureko, bo Polska natychmiast zakwestionowała wyrok. Warszawa zarzuciła jednemu z arbitrów stronniczość. Tłumaczyła, że Stephen Schwebel miał wcześniej związki z kancelarią, która prowadziła sprawę amerykańskiej firmy przeciwko Polsce. Poza tym, polski rząd argumentował, że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy nie powinien w ogóle rozstrzygać w tej sprawie, bo zgodnie z umową dotyczącą prywatyzacji PZU, tylko sądy polskie są właściwe do rozsądzania sporów.

ZOBACZ TAKŻE:
Rząd zrywa umowę sprzedaży PZUTe dwa wnioski zostały odrzucone - belgijski Sąd Apelacyjny uznał polskie argumenty za bezzasadne.

Swej decyzji sędziowie nie ogłaszali w Brukseli, pisemnie poinformowali zainteresowane strony. Odrzucenie apelacji polskiego rządu otwiera drogę Eureko do roszczeń. W ubiegłym roku Holendrzy szacowali swoje straty na prawie 8 miliardów złotych.

Tagi: eureko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz