Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska przegrała w Brukseli batalię o leki

0
Podziel się

Trybunał UE uznał, że złamaliśmy dyrektywę chroniącą lek sercowy Plavix.

Polska przegrała w Brukseli batalię o leki
(materiały prasowe Sanofi-Aventis)
bDTSEKKt

Trybunał UE uznał, że złamaliśmy dyrektywę chroniącą lek sercowy Plavix, utrzymując w mocy pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jego zamienników.

_ - Utrzymując w mocy decyzje ministra właściwego do spraw zdrowia, dotyczące pozwoleń na dopuszczenie do obrotu generycznych produktów leczniczych będących odpowiednikami produktu referencyjnego Plavix, oraz wprowadzając i utrzymując w obrocie po dniu 1 maja 2004 roku produkty lecznicze, w odniesieniu do których pozwolenia na dopuszczenie do obrotu nie zostały wydane zgodnie z dyrektywą w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na mocy prawa UE _ - głosi wyrok.

Tym samym Trybunał Sprawiedliwości UE zgodził się z Komisją Europejską, kóra pozwała Polskę. KE argumentowała, że Polska nie może się powoływać na ustanowiony w traktacie akcesyjnym okres przejściowy, a decyzje wydane przed wejściem Polski do UE 1 maja 2004 roku nie mogą więc być postrzegane jako _ pozwolenia na dopuszczenie do obrotu _ w rozumieniu postanowień aktu o przystąpieniu Polski do UE.

bDTSEKKv

W odniesieniu do leku Plavix, Trybunał zauważył, że objęty był on w UE dziesięcioletnim okresem wyłączności danych, który upłynął dopiero w dniu 15 lipca 2008 roku. Polska utrzymała natomiast w mocy decyzje o dopuszczeniu do obrotu generycznych produktów leczniczych Zyllt, Areplex, Klopidogrel i Clopidix, będących odpowiednikami leku Plavix, między dniem 1 maja 2004 r. a dniem 15 lipca 2008 roku, tj. datą, kiedy kończyła się ochrona tego leku.

_ - Wspomniane produkty lecznicze, które stanowiły również przedmiot spornej praktyki administracyjnej, nie były objęte tymczasowym odstępstwem przewidzianym w akcie o przystąpieniu, a co za tym idzie, powinny były być objęte od dnia 1 maja 2004 roku obowiązującymi wówczas uregulowaniami UE _ - podkreślił Trybunał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ruch;w;aptekach;slabnie;to;efekt;statystyki,105,0,732777.html) Ruch w aptekach słabnie? To efekt statystyki Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych spadła w listopadzie o 5,4 proc. w skali roku.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/203/vs124875.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/uroda/nowosci/domowe;sposoby;na;przeziebienie;obalamy;mity,52,0,731956.html) Domowe sposoby na przeziębienie: obalamy mity! Mleko z miodem uspokoi, ale nie wyleczy grypy. A herbata z cytryną może być niebezpieczna!
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t86060.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sfalszowane;leki;-;duze;zyski;wielkie;zagrozenie,252,0,722172.html) Sfałszowane leki - duże zyski, wielkie zagrożenie Nawet jedna trzecia leków może być podrabiana - podaje WHO.
bDTSEKKW
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)