Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska przekaże Amerykanom dokumenty ze śledztwa w sprawie zabójstwa gen.Papały ?

0
Podziel się:

Polska prawdopodobnie przekaże stronie amerykańskiej dokumenty ze śledztwa w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji, generała Marka Papały. Zapowiedział to minister sprawiedliwości Andrzej Kalwas.

Zastrzegł jednocześnie, że wniosek w tej sprawie strony amerykańskiej ocenią eksperci zespołu spraw zagranicznych Prokuratury Krajowej.

O zlecenie zabójstwa szefa policji podejrzewa się polonijnego biznesmena Edwarda Mazura. W kwietniu prokuratura przesłała Amerykanom wniosek o jego ekstradycję.Teraz amerykański Departament Sprawiedliwości zwrócił się między innymi o wyniki sekcji zwłok i opisy śladów z miejsca zbrodni.

Minsiter Kalwas podkreślił, że należy zrobić wszystko, by doprowadzić do ekstradycji Mazura.

List gończy za polonijnym biznesmenem, mieszkającym na stałe w Chicago, wydano 11 marca tego roku.

Nazwisko Edwarda Mazura od początku pojawiało się w śledztwie dotyczącym zabójstwa generała Marka Papały. Biznesmen miał wraz z Andrzejem Zielińskim, pseudonim "Słowik", podżegać do zabójstwa komendanta głównego policji.

Dowodem przeciwko Mazurowi i Zielińskiemu są zeznania Artura Zirajewskiego pseudonim "Iwan", jednego z płatnych zabójców z Trójmiasta.

Edward Mazur został zatrzymany w lutym 2002 roku. Jednak szybko zwolniono go w niejasnych okolicznościach. Utrzymywano, że istniejący wówczas materiał dowodowy i brak konkretnego motywu zabójstwa nie dał podstaw do postawienia mu zarzutów i wystąpienia z wnioskiem o areszt.

Generał Papała, były komendant główny policji, został zastrzelony 25 czerwca 1998 roku przed swoim domem na warszawskim Mokotowie. Krótko przed śmiercią został wyznaczony przez policję na oficera łącznikowego z Unią Europejską. Miał jechać do Brukseli i zajmować się sprawami związanymi z międzynarodową przestępczością zorganizowaną.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)