Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska przyczynia się do stabilizacji innych państw?

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych szeroko odniósł się do stosunków Polski z Niemcami, Rosją i USA.

Polska przyczynia się do stabilizacji innych państw?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Obecna sytuacja geopolityczna Polski jest najlepsza od 300 lat; przyczyniamy się do stabilizacji innych krajów, jesteśmy źródłem rozwiązań europejskich - powiedział Radosław Sikorski w wywiadzie dla najnowszego numeru amerykańskiego pisma _ Foreign Affairs _.

Minister spraw zagranicznych szeroko odniósł się do stosunków Polski z Niemcami, Rosją i USA. Pytany przez _ FA _, czy wyobraża sobie konflikt na wschodzie, minister odpowiedział, że po wojnie między Rosją a Gruzją w 2008 r. obawia się _ niestety, iż konflikt w Europie jest możliwy do wyobrażenia _. _ Nasze relacje z Rosją, tak jak i wasze, są pragmatyczne, lecz kruche. Prowadzimy z Rosją intensywny dialog w sprawach bezpieczeństwa i mam nadzieję, że uda się nam wyjaśnić nasze różnice _ - wskazał Sikorski.

Wyraził ufność, że _ kiedy USA ogłosiły rezygnację z budowy czwartego etapu obrony przeciwrakietowej (w Europie), potencjalnie wpływającego na rosyjskie środki odstraszania jądrowego, Rosja dotrzyma danego słowa i powstrzyma się od wrogiego rozmieszczania elementów broni rakietowej na granicy z NATO _.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił równocześnie, że _ nie może wyobrazić sobie konfliktu zbrojnego między Polską a Niemcami _. Uważa, że pojednanie z Niemcami _ już się dokonało _. _ - Nasz silny sojusz jest oparty na traktatach. Jesteśmy partnerami w UE i wspólnie inicjujemy ważne unijne projekty _ - podkreślił.

Sikorski dodał, że Polska osiągnęła też pojednanie _ z Ukrainą, krajem, z którym łączy nas historia masakr i czystek etnicznych w latach 40. XX wieku _.

_ - Dążymy również do pojednania z Rosją. Jest to o tyle bardziej skomplikowane, że Rosjanom trudno jest rozdzielić ich dumę płynącą ze zwycięstwa w II wojnie światowej od tego, co powinni odczuwać wobec stalinizmu, czyli odrazy. Musimy zatem działać długofalowo _ - wskazał.

Sikorski zaznaczył, że _ UE jest dla Polski bardzo korzystna _. _ Była nią - _jak zauważył _ - jeszcze zanim do niej przystąpiliśmy, ponieważ ukierunkowała nas strategicznie i dała swego rodzaju wzorzec cywilizacyjny, który prawnie zabezpieczył demokratyczny system wolnorynkowy _. Jak zauważył szef polskiego MSZ, Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) ma taką samą liczbę głosów w Radzie UE, co Niemcy i Francja razem wzięte.

Odniósł się również do kondycji strefy euro. Według Sikorskiego _ euro jako waluta ma się dobrze _. Minister uważa, że _ gdyby Niemcy nie przeprowadziły reform rynku pracy, co dzisiaj nazwalibyśmy programem oszczędnościowym, to nie byłyby w tym miejscu, w którym są _. Jego zdaniem należy być zdyscyplinowanym _ w rozbuchanych sektorach publicznych _. _ Powinniśmy pójść w ślady Łotwy, czyli zwolnić 30 proc. biurokratów oraz obniżyć wynagrodzenia pozostałym urzędnikom, zamiast przerzucać skutki kryzysu na emerytów i inne słabsze grupy społecznie _ - powiedział.

Pytany o stosunek do malejącej roli geopolitycznej Europy na świecie i wzrost potęgi Azji, Sikorski wskazał, że _ martwi go względny spadek demograficzny i gospodarczy całego świata zachodniego _. Zastrzegł jednocześnie, że _ Europa i USA nadal wytwarzają 47 proc. światowego PKB _. _ Jeżeli stworzymy transatlantycką strefę wolnego handlu, może będzie to ostatni moment, aby stać się mocarstwem regulacyjnym. Musimy dokooptować rosnące potęgi i dać im udziały w obecnych instytucjach, ponieważ, jeżeli tego teraz nie uczynimy, a demografia to przeznaczenie, to oni ostatecznie stworzą swoje instytucje sami _ - skwitował Sikorski.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ma propozycję. Nie do odrzucenia? Jeśli Polacy zgodzą się na budowę kolejnej nitki gazociągu Jamalskiego, Rosja zrezygnuje z budowy trzeciej nitki gazociągu Północnego.
Kreml nie boi się opozycji, bo jest słaba - Opozycja nie ma silnych liderów i nie jest zbyt liczna - uważa rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Kwaśniewski lobbował na rzecz Rosjan? Wszyscy chcą wyjaśnień - _ Ja jestem świadkiem czegoś, czego myślałem, że świadkiem nigdy nie będę. _ - mówi Adam Hoffman.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)