Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska spóźniła się do Afryki. Wizyta w Nigerii jednak opłacalna

0
Podziel się:

- To skuteczne uchylenie drzwi do Afryki dla przedsiębiorców - uważa prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

Polska spóźniła się do Afryki. Wizyta w Nigerii jednak opłacalna
(PAP/EPA/Deji Yake)

Wizyta biznesowa Donalda Tuska w Nigerii to skuteczne uchylenie drzwi do Afryki dla przedsiębiorców - uważa prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman. Choć przyznaje, że zajęta transformacją Polska "spóźniła się do Afryki".

Jego zdaniem Polska może stać się dla Afryki ważnym partnerem jako lider w Europie Środkowej. - "Dawno nie widziałem tak przyzwoitej - jeśli chodzi o wyniki - wizyty gospodarczej. Uchylanie drzwi do Afryki przez administrację - poprzez rządowy parasol - jest absolutną koniecznością w krajach takich jak Nigeria, Angola, czy Kenia, gdzie wpływ polityki na biznes jest ogromny" - powiedział Majman.

Jak dodał, udział polskiego rządu w wizycie gospodarczej w Nigerii wyraźnie przyspiesza negocjacje z przedsiębiorcami afrykańskimi. - "Po raz pierwszy od 20 lat daliśmy wyraźny sygnał polskiemu biznesowi, że gospodarka, eksport i inwestycje nie kończą się w Europie" - podkreślił szef PAIiIZ. Jak ocenił, "Polska wyszła z europejskiego kokonu - w stronę Nigerii".

Jak dodał, w trakcie wizyty gospodarczej udało się przekazać partnerom nigeryjskim podstawowe informacje o "prawdziwym obliczu polskiej gospodarki", a z drugiej strony poznać informacje o szybko rozwijającej się gospodarce nigeryjskiej.

Zdaniem szefa PAIiIZ Polska "spóźniła się do Afryki" - zajmowaliśmy się transformacją gospodarczą, konsolidowaniem naszej pozycji w Europie. - "Dopiero teraz rozglądamy się po świecie, stąd nasze zainteresowanie Chinami, czy Afryką" - zaznaczył. Majman przekonywał, że bardzo ważną kwestią dla polskich przedsiębiorców jest program "Go Africa" realizowany przez Ministerstwo Gospodarki, którego celem jest zwiększenie wymiany handlowej między Polską a kontynentem afrykańskim, zwłaszcza strefą subsaharyjską. Jak poinformował, oprócz Nigerii program "Go Africa" obejmuje Angolę, Kenię oraz RPA.

Przedstawiciele firm, które wzięły udział w wizycie biznesowej w Nigerii przekonywali PAP, że przewagą polskich firm jest z jednej strony wysoka jakość oferowanych produktów i usług, a z drugiej - niższe ceny niż w przypadku niektórych partnerów zachodnioeuropejskich. Mariusz Kremplewski z firmy Lubawa SA (producent sektora obronnego) ocenił, że po wizycie jego firma ma duże szanse na zaistnienie w regionie. - "Nasze produkty są na poziomie europejskim - podkreślali to nasi partnerzy - a jednak jesteśmy konkurencyjni cenowo. Nigeryjczycy wiedzą, czego chcą, jakie są światowe standardy" - zaznaczył.

Premier Donald Tusk i towarzyszący mu przedsiębiorcy odwiedzili Nigerię w połowie kwietnia. Polska delegacja odbyła szereg spotkań, podpisano trzy umowy międzynarodowe, a polscy i nigeryjscy przedsiębiorcy rozmawiali w ramach forum gospodarczego. Z Polski w spotkaniu udział wzięło blisko 30 firm, głównie z branży paliwowej, zbrojeniowej, energetycznej, transportowej, spożywczej i finansowej. W trakcie wizyty w Nigerii podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych a Nigerian Investment Agency. Zgodnie z porozumieniem nigeryjska agencja ma pomagać polskim przedsiębiorstwom w nawiązywaniu współpracy gospodarczej - będzie udzielała informacji o warunkach inwestowania i ewentualnej pomocy publicznej.

Podpisano także umowę o współpracy pomiędzy polskim Ministerstwem Gospodarki i nigeryjskim Ministerstwem Przemysłu, Handlu i Inwestycji. W ramach porozumienia Polska i Nigeria zobowiązały się do corocznych konsultacji na poziomie ministerstw, jeśli chodzi m.in. o projekty inwestycyjne czy plany przedsiębiorstw. Kolejne porozumienie, między firmą Navimor International a stanem Bayelsa dotyczyło rozwoju morskiego i edukacji. We współpracę będzie również zaangażowana Akademia Morska w Gdyni. Nigeria należy do najlepiej rozwiniętych krajów Afryki Zachodniej. To ogromny i rosnący z roku na rok rynek. W latach 2001-10 Nigeria miała czwartą najszybciej rozwijającą się gospodarkę świata, ze średnią 8,9 proc. PKB na rok.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska ma nowego strategicznego partnera Podpisanie umów o współpracy i partnerstwie strategicznym, rozmowy biznesowe w branży paliwowej i zbrojeniowej - to niektóre wydarzenia wizyty premiera Donalda Tuska w Nigerii.
On się cieszy z wyjazdu premiera do Nigerii John Godson przekonuje, że bez politycznego wsparcia w jego ojczyźnie ciężko prowadzić interesy.
Premier mówi "Go Africa" i przedstawia... Projekt rządu ma _ na celu promocję współpracy Polski z wybranymi krajami Afryki _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)