Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro. Prezes NBP: nie jesteśmy gotowi

0
Podziel się:

Konkurencyjność, elastyczny rynek pracy i zdrowe finanse są podstawą, by można było myśleć o nowej walucie - uważa Marek Belka.

Polska w strefie euro. Prezes NBP: nie jesteśmy gotowi
(Bartosz KRUPA/East News)

Nie jesteśmy jeszcze gotowi na przyjęcie euro - powiedział dziś we Wrocławiu prezes NBP Marek Belka. Stwierdził też, że o przyszłym ministrze finansów może mówić tylko w superlatywach, ale wytkną mu brak doświadczenia w zarządzaniu dużymi organizacjami.

Marek Belka przyjechał do Wrocławia na zaproszenie władz Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie spotkał się ze studentami i mieszkańcami Wrocławia oraz wygłosił wykład, podczas którego rozważał, czy Polska powinna przyjąć euro.

Jak mówił, zanim nastał kryzys, większość Polaków była za wprowadzeniem euro, a teraz jest odwrotnie. - _ Dzisiaj widzimy, że korzyści z takiej zmiany nie są tak wielkie i oczywiste. Żeby wstąpić do strefy euro musimy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinniśmy mieć trzy dobrze funkcjonujące elementy gospodarki: konkurencyjność, elastyczny rynek pracy oraz zdrowe finanse _ - mówił prezes NBP.

Jego zdaniem, choć Polska wchodząc do UE zobligowała się do przyjęcia euro, to nie musi robić tego teraz. - _ Gdybyśmy mieli konkurencyjność taką jak Niemcy, elastyczny rynek pracy jak Szwecja i finanse publiczne jak Finlandia, to byłoby to doskonałe i bezpieczne rozwiązanie. Niestety na razie musimy jeszcze dużo poprawić w naszej gospodarce, aby przyjęcie euro nam nie zaszkodziło _ - dodał Belka.

Podczas spotkania prezes NBP wypowiedział się również na temat Mateusza Szczurka, desygnowanego na stanowisko ministra finansów. _ Uważam, że Mateusz Szczurek to doskonały ekonomista i jeden z lepszych analityków w Polsce. Jest też dość rozsądnym i opanowanym człowiekiem. Mogą o nim mówić tylko w superlatywach. Problem polega tylko na tym, czy człowiek, który do tej pory nie zarządzał żadnymi dużymi organizacjami, da sobie radę z zarządzaniem finansami państwa. Mam jednak nadzieję, że tak będzie _ - powiedział szef NBP.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)