Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska złagodziła stanowisko negocjacyjne co do VAT-u na książki

0
Podziel się:

Zmiany w stanowisku negocjacyjnym były przyjęte przez rząd 29 marca, a 4 kwietnia przekazane Unii Europejskiej

Polska złagodziła stanowisko w negocjacjach z Unią Europejską w odniesieniu do opodatkowania książek i czasopism specjalistycznych, papierosów oraz paliwa ekologicznego - poinformował w środę wiceminister finansów.

'Odstępujemy od możliwości stosowania przez 5 lat od momentu akcesji, zerowej stawki VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Będziemy natomiast wnioskowali o stosowanie przez 5 lat superobniżonej stawki w wysokości 3 proc.' - powiedział na konferencji prasowej Krzysztof Ners, który jest także członkiem polskiego zespołu negocjacyjnego z UE.

Zmiany w stanowisku negocjacyjnym były przyjęte przez rząd 29 marca, a 4 kwietnia przekazane Unii Europejskiej.

Ners powiedział też, że rząd zgodził się by skrócić z 5 do 3 lat okres przejściowy na stosowanie niższego, niż 57 proc. udziału akcyzy w cenie detalicznej najpopularniejszego gatunku papierosów.

Obecnie udział podatku akcyzowego w w cenie detalicznej najpopularniejszej kategorii cenowej papierosów wynosi 51,3 proc. w 1999 roku wynosił 41 proc., a w 2000 roku 49,7 proc.

Trzecia modyfikacja stanowiska negocjacyjnego polega na skróceniu z 5 do 1 roku okresu przejściowego na stosowanie obniżek w podatku akcyzowym na paliwo ekologiczne.

'Mimo, że łagodzimy nasze stanowisko nadal występujemy o okresy przejściowe' - powiedział Ners.

Według wiceministra finansów dla UE, która dąży do spójnego i transparentnego systemu podatkowego w zakresie podatków pośrednich, każde stosowanie wyjątków, zakłóca ten system.

'W UE stawka superobniżona jest stosowana z wyjątkami, bardzo rzadko. Występując o obniżenie stawki superobniżonej na książki i czasopisma specjalistyczne zdajemy sobie sprawę, że będzie to wymagało pewnych ustępstw po stronie unijnej i na takie ustępstwa liczymy' - powiedział Ners.

Uzasadniając modyfikację stanowiska w sprawie akcyzy na papierosy Ners powiedział, że jest to bardzo 'drażliwa kwestia' w nagocjacjach, szczególnie dla Niemiec i Austrii.

'Jest to związane ze zróżnicowaniem cen papierosów między tymi krajami a Polską i, w tym sensie, groźbą transferu tańszych papierosów z Polski do tych krajów' - powiedział.

'Wobec zróżnicowania cen papierosów w Polsce i w krajach położnych na wschód od nas, mamy dosyć istotny argument w negocjacjach z UE, aby ceny papierosów wzrastały w Polsce niezbyt dramatycznie i aby dysproporcja naszych cen do cen papierosów w Rosji i na Ukrainie nie powiększała się szybko' - dodał.

Według wiceministra finansów zmiana stanowiska w odniesieniu do paliw ekologicznych nie stanowi żadnego zagrożenia dla interesu polskiego.

'W 2000 roku w polsce tylko 5 proc. benzyn produkowanych było z wkładem ołowiowym, w następnych roku ma nastąpić całkowite odejście od produkcji takich benzyn. W tej sytuacji sprawa rozwiązuje się więc niejako samoistnie. W odniesieniu do paliw ekologicznych wystąpimy o techniczny, jednoroczny okres przejściowy w związku z możliwością takiego występowania już jako członek UE i będziemy mogli potem co roku ponawiać prośbę o dalsze przedłużenie' - powiedział Ners.

Ners powiedział, że przy podejmowaniu decyzji o zmianie stanowiska negocjacyjnego w obszarze podatki względy fiskalne były całkowicie drugorzędne. Przykładowo potencjalny wzrost dochodów budżetowych z tytułu opodatkowania książek i czasopism specjalistycznych jest szacowany na 16 mln zł. Poinformował też, że w trakcie dotychczasowych rozmów, UE bardzo stanowczo stawiała kwestię zachowania spójności systemu podatkowego UE, bez stosowania wyjątków. To właśnie było głównym powodem zmiany stanowiska w odniesieniu do książek.

'Zdaliśmy sobie sprawę, że upieranie się przy zerowej stawce, nie ma sensu, ponieważ jest ona czymś absolutnie niedopuszczalnym w UE. Natomiast stawka superobniżona do 3 proc. daje nam szanse, że ten okres przejściowy zostanie zaakceptowany' - powiedział Ners.

Dodał, że rząd analizował, jakie może mieć dla producentów papierosów zmiana stanowiska negocjacyjnego w odniesieniu do akcyzy na ich wyroby.

'Prowadziliśmy bardzo dokładne analizy, ale z nich wynika, że to jest kwestia spadku skupu tytoniu o 8,5 proc. w 2005 roku w stosunku do poziomu z 2000 roku i powiązany z tym spadek liczby plantatorów. Podobnie spadek zatrudnienia w zakładach tytoniowych mógłby wynieść 8 proc' - powiedział.

Jolanta Gumienna z departamentu podatków pośrednich w MF powiedziała, że od kiedy w 2000 roku wprowadzony został kwotowo-cenowy system obliczania akcyzy na papierosy, podatek ma mniejszy wpływ na cenę niż koszty produkcji.

'W ostatnim czasie obserwujemy tzw. wojnę cenową producentów papierosów. W konsekwencji wzrost cen papierosów w ostatnich miesiącach nie nadążał za wzrostem inflacji' - dodał Ners.

Według wiceministra finansów zmiana stanowiska negocjacyjnego nie wiąże się z koniecznością szybkiej nowelizacji ustawy o VAT i akcyzie.

'Nadal występujemy o okres przejściowy w związku z czym ta kwestia nie jest tak dramatycznie pilna, żebyśmy w tej chwili musieli myśleć o nowelizacji ustawy. Oczywiście taką nowelizację trzeba będzie w przyszłości przygotować' - powiedział Ners.

Gumienna dodała, że zanim resort finansów zacznie przygotowywać odpowiednie zmiany w prawie, negocjatorzy muszą poznać opinię strony unijnej o naszym zmodyfikowanym stanowisku. Główny negocjator ze strony Polski, Jan Kułakowski powiedział, że ma nadzieję, iż obszar nagocjacyjny podatki zostanie zamknięty w trakcie prezydencji szwedzkiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)