Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski karabinek w nigeryjskiej służbie. Polska Grupa Zbrojeniowa zdobywa przyczółek

48
Podziel się

Karabinki Beryl M762 będą produkowane w Nigerii i posłużą Siłom Zbrojnym Abudży.

Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) memorandum.
Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała z Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) memorandum. (PGZ)
bDBbGgut

Polska Grupa Zbrojeniowa w poniedziałek podpisała z Defence Industries Corporation of Nigeria (DICON) memorandum dotyczące określenia warunków i reguł transferu technologii.

DICON, spółka skarbu państwa Nigerii podlegająca pod Nigeryjskie Siły Zbrojne, zajmuje się produkcją sprzętu obronnego, ale i produktów na rynek cywilny. Teraz chce produkować polskie karabinki na potrzeby własnej armii. Podpisane w poniedziałek dokumenty określają reguły i warunki podzielonego na trzy etapy transferu technologii produkcji karabinków Beryl M762 w Nigerii.

– Siły Zbrojne Abudży od kilku lat używają karabinków Beryl M762. Bardzo dobre opinie na ich temat były jednym z głównych powodów, dla których nasi partnerzy z Nigerii wybrali je jako produkty, które mają szansę stać się podstawowym wyposażeniem ich żołnierzy – zaznaczył prezes PGZ Jakub Skiba po podpisaniu memorandum. - Jest to wielka szansa nie tylko dla radomskiej Fabryki Broni, ale także dla innych spółek z naszej Grupy, by na podstawie tej współpracy zbudować przyczółek do dalszej ekspansji na tamtejszych rynkach.

bDBbGguv

W lutym 2015 roku do nigeryjskich wojsk lądowych trafiła pierwsza partia tysiąca polskich Beryli M762 wraz z zestawami naprawczymi. Był to efekt umowy o wartości ponad 3,3 mln zł, podpisanej między Fabryką Broni a armią nigeryjską w 2014 roku.

Źródło: Fabryka Broni Łucznik

Kolejny kontrakt został zawarty na początku 2015 i obejmował sprzedaż 500 Beryli M762 i 10 subkarabinków Mini Beryl M556. Dostawy zostały zrealizowane pod koniec czerwca 2015 roku. Spółki z Grupy PGZ realizowały również dostawy dedykowanych do karabinków Beryl systemów treningowych.

bDBbGguB

– Przedstawiciele Sił Zbrojnych Nigerii zachwalają niezawodność, łatwość w obsłudze i ergonomię naszych Beryli. Trudne warunki klimatyczne i asymetryczność zagrożeń, z którymi na co dzień borykają się nigeryjscy wojskowi, buduje zapotrzebowanie na solidne produkty. Tym bardziej cieszy, że tym produktem są karabinki z Fabryki Broni – powiedział prezes zarządu Fabryki Broni "Łucznik”, Adam Suliga.

Zobacz także: Zobacz też: Armia marzeń według MON

– Dzisiejsze memorandum to kolejny krok na ścieżce współpracy z Nigerią. Wypracowanie w ramach partnerstwa z DICON skutecznego modelu transferu technologii rozbuduje w naszym zakładzie kompetencje do dalszej ekspansji na rynki zagraniczne i wzmocni naszą pozycję wśród innych potencjalnych partnerów – dodał członek zarządu Fabryki Broni "Łucznik" Maciej Borecki.

bDBbGguC
bDBbGguW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(48)
foliarz
3 lata temu
Ta umowa to pokłosie wizyty Donalda Tuska w Nigerii w 2013 roku kiedy Łucznik sprzedał im te karabinki. Widocznie się im spodobały i chcą je produkować u siebie.
der
3 lata temu
Polskie jak zwykle najlepsze, opanowaliśmy Abudżę, jesteśmy potęgą.
wk1
3 lata temu
Idealny kierunek da polskiego"nowoczesnego"uzbrojenia.Dorzućcie im jeszcze drony,polsko-ukraińskie śmigłowce no i oczywiście twórcę nowoczesnej armii Antoniego Smoleńskiego.
bDBbGguX
maxxx
3 lata temu
to dlatego przegraliśmy z Nigerią ;)
tak się tylko...
3 lata temu
A co z MSBSem? Czyżby był... gorszy od BERYLa? No chyba, że jest po prostu 5 razy droższy... ;-))
...
Następna strona