Notowania

atom
24.08.2009 12:10

Polski atom w 2020 r.? Realny, ale trzeba się spieszyć

Polska musi szybko wybrać technologię dla elektrowni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

_ - Polska jest w stanie wybudować elektrownię atomową do 2020 r., ale żeby tak się stało decyzja w sprawie wyboru technologii musiałaby zostać podjęta szybko _ - powiedział dyrektor ds. międzynarodowych francuskiej firmy Areva produkującej reaktory, Jean-Noel Poirier.

_ - Ważne jest także znalezienie finansowania - państwowego lub prywatnego. Elektrownia mogłaby ruszyć w latach 2018-2020 _ - uważa Poirier.

W sierpniu premier Donald Tusk zapowiedział, że pierwsza polska elektrownia jądrowa powinna rozpocząć swoją pracę pod koniec 2020 roku.

Przyjęty przez rząd harmonogram dla energetyki jądrowejzakłada, że najpóźniej pod koniec 2013 roku zostanie zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a sama budowa rozpocznie się w styczniu 2016 roku.

Jednak niektórzy eksperci uważają, że Polska nie ma szans zmieścić się w tym terminie, ze względu na lawinowy wzrost zamówień na budowę siłowni atomowych na świecie.

Na pytanie, czy kraj, który zamówi w tym roku reaktor, będzie musiał czekać w kolejce, Poirier odpowiedział: _ Na całym świecie inwestujemy sporo pieniędzy w rozwój naszej firmy. Jeśli pojawi się więcej zamówień, jesteśmy w stanie zwiększyć nasze moce wytwórcze. _

Pierwsze elektrownie atomowe w Polsce ma wybudować i eksploatować konsorcjum, w którym 51 proc. udziałów ma mieć Polska Grupa Energetyczna. Spółka rozważa partnerstwo z jedną firmą, np. z dostawcą technologii lub dwoma - z dostawcą i operatorem.

Jako potencjalnych partnerów spółka rozważa firmy, które są właścicielami i operatorami elektrowni atomowych i które stawiają po kilkadziesiąt elektrowni w sprawdzonych technologiach. PGE szacuje, że koszt budowy 2 elektrowni atomowych wyniesie ok. 18 mld euro.

W piątek wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że zgodnie z Harmonogramem działań dla energetyki jądrowej powstaną dwie _ wariantowe _ spółki przygotowujące projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Będą one bazowały na dwóch różnych, wiodących technologiach światowych. Pawlaknie chciał jednak ujawnić jakie technologie resort gospodarki bierze pod uwagę.

Raporty Money.pl
*Atomowe plany rządu są nierealne * Jeśli Polska w najbliższym czasie złoży zamówienie na reaktor jądrowy, to zostanie ono zrealizowane najwcześniej za dwadzieścia lat - sprawdził Money.pl. Być może nawet za trzydzieści.
*Raport: Za 12 lat w Polsce zabraknie prądu * Po 2020 roku zapotrzebowanie na energię elektryczną przekroczy jej produkcję, a już około 2030 roku Polska będzie zmuszona do importu 30 proc. potrzebnej energii. Chyba, że wybuduje elektrownię jądrową.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Atomówkę zaczniemy budować za siedem lat ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atomowke;zaczniemy;budowac;za;siedem;lat,121,0,519801.html )
Tagi: atom, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz