Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski eksport rośnie. Zobacz prognozy KUKE

0
Podziel się:

Eksport w sierpniu wyniósł 12 miliardów 254 milionów euro, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrósł o 1,4 procent.

Polski eksport rośnie. Zobacz prognozy KUKE
(Marlee90/iStockphoto)
bEEjsgyJ

Eksport w sierpniu wyniósł 12 miliardów 254 milionów euro, co oznacza, że w ujęciu rocznym wzrósł o 1,4 procent, zaś w ujęciu miesięcznym spadł o 5,4 procent - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. KUKE prognozuje, że w całym 2013 roku eksport wzrośnie o 7,1 procent rok do roku.

_ - Na podstawie analizy opublikowanych danych o stanie gospodarki w sierpniu oraz zapotrzebowania na usługi Korporacji w zakresie ochrony transakcji eksportowych szacujemy, że w sierpniu eksport z Polski wyniósł 12,254 mld euro. Był więc o 5,4 proc. mniejszy niż w lipcu lecz jednocześnie o 1,4 proc. większy niż w sierpniu 2012 r. Liczony w złotych eksport wyniósł 51,838 mld, tj. o 6,4 proc. mniej niż w lipcu i równocześnie o 4,8 proc. więcej niż przed dwunastoma miesiącami _ - napisano w komunikacie KUKE.

Według korporacji oczekiwany w sierpniu spadek eksportu w znacznej mierze wynika z czynników o charakterze sezonowym.

bEEjsgyL

_ - Firmy, które przeprowadzają coroczne przeglądy ciągów technologicznych zazwyczaj robią to w drugim miesiącu wakacji. W tym też czasie, wyznaczany jest termin urlopu dla dużej części pracowników z działów produkcyjnych. Ponadto korekta sprzedaży notowana w sierpniu będzie pewnego rodzaju odreagowaniem dwóch wcześniejszych nadzwyczaj dobrze prezentujących się miesięcy, a mianowicie czerwca i lipca _ - napisano.

_ - Na osłabienie tempa wzrostu eksportu miał też wpływ dodatkowy czynnik. W pierwszych miesiącach roku widoczna była tendencja do wzrostu udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu. Większa niż zazwyczaj i większa niż zakładano część produkcji trafiała ostatecznie do klientów zagranicznych. Na rynku wewnętrznym odczuwalna była bowiem silna bariera popytowa. Natomiast począwszy od czerwca tendencja ta zaczęła ulegać stopniowej odmianie, co może być widoczne również w wynikach sierpnia _ - dodano.

Korporacja oczekuje, że w okresie VIII - X 2013 roku eksport okaże się większy niż przed rokiem o 8,5 proc. w euro, a w wymiarze złotowym o 11,4 proc.

_ - Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 157,1 mld euro, co stanowić będzie wynik o 7,1 proc. wyższy niż w roku 2012 _ - napisano.

bEEjsgyR

_ - W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 658,9 mld, co odpowiadać będzie wzrostowi o 7,4 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012 _ - dodano.

_ - W miarę poprawy koniunktury na rynku europejskim, zwiększać się też będzie dynamika polskiego eksportu. W roku 2014 eksport może zwiększyć się do 172,1 mld euro (o 9,6 proc.), co w wymiarze złotowym odpowiadać będzie kwocie 700,4 mld (wzrost o 6,3 proc.) _ - ocenia KUKE.

Prognozy KUKE dotyczące eksportu w roku 2013 i 2014 wskazujące na wzrost eksportu ogółem odpowiednio o 7,1 proc. i 9,6 proc. są wynikiem następujących prognozowanych zmian wolumenu eksportu na podstawowych dla polskiej gospodarki rynkach:

Niemcy - wzrost eksportu o 4,9 proc. i 7,6 proc. Pozostałe kraje strefy euro o 2,9 proc. i 5,3 proc. Pozostałe kraje UE o 5,8 proc. i 7,8 proc. Pozostałe kraje rozwinięte o 5,5 proc. i 8,9 proc. Kraje Europy Środkowo - Wschodniej o 16,9 proc. i 18,2 proc. Kraje rozwijające się o 20,5 proc. i 21,5 procent.

bEEjsgyS
Czytaj więcej w Money.pl
Polski eksport rośnie w szaleńczym tempie Po siedmiu miesiącach tego roku wartość eksportowanych towarów wyniosła około 87mld euro i była wyższa o 6,2 procent w porównaniu do 2012 roku.
Najlepsze dane w historii. Portugalia wychodzi z kryzysu? Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Zazwyczaj bowiem aktywność podczas okresu wakacyjnego spada.
Bezrobocie spadło na chwilę, ale są inne powody do optymizmu Wreszcie coś ruszyło. Spadło nieco bezrobocie, ale przede wszystkim więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. Co dalej?
bEEjsgzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)