Notowania

prognozy pkb
18.11.2011 13:24

Polski PKB w 2012 roku wzrośnie o 3,2 proc.

W przyszłym roku Polska będzie miała jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej - prognozuje brytyjski ośrodek EIU.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Centrum Prasowe/ KGHM S.A.)

W przyszłym roku Polska będzie miała jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej - prognozuje brytyjski ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit.

Średnie tempo wzrostu dla Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Słowenii EIU przewiduje na 3,2 proc. w 2012 r. wobec 2,9 proc. w 2013 r. i 4,0 proc. w 2011 r.

_ - Niższa zależność Polski od międzynarodowego handlu, niż w przypadku pozostałych państw regionu zmniejsza jej podatność na wydarzenia w innych regionach. Czynnik ten spowodował, że Polska była wyjątkiem na tle reszty państw w okresie poprzedniego spowolnienia _ (2008-09) - zaznaczył EIU w swych prognozach na 2012 rok. - _ Jednak tempo wzrostu będzie niskie w zestawieniu ze standardami sprzed kryzysu, co będzie odzwierciedleniem wysokiego bezrobocia i niższych wydatków rządowych _.

Skutkiem ostatniego dużego napływu kapitału portfelowego do Polski są duże, nieprzewidywalne wahania na rynku walutowym w miarę zmiany nastawienia inwestorów. W ocenie brytyjskich analityków Europa Środkowowschodnia jest lepiej przygotowana na spowolnienie w eurostrefie niż była w 2008 r. na międzynarodowy kryzys finansowy, ponieważ państwom regionu udało się zmniejszyć nierównowagę składników bilansu płatniczego.

_ - Region nie jest jednak odporny na trudności strefy euro. Jego waluty i giełdy w ostatnich miesiącach odnotowały duże spadki. Nastroje w biznesie i wśród konsumentów są kruche, a rynki walutowy i obligacji są podatne na zarażenie się od eurostrefy i podwyższoną niechęć do ryzyka _ - tłumaczy EIU._ - Nieprzewidziane wydarzenie kredytowe na włoskim, lub hiszpańskim rynku uderzyłoby w sektor bankowy regionu, ponieważ miałoby wpływ na zachodnie banki reprezentowane w regionie przez ich filie _ - napisali analitycy wskazując, iż właścicielami większości banków Europy Środkowowschodniej są zachodnioerueopejskie instytucje finansowe.

Zobacz jak zmieniało się PKB Polski

Obecnie instytucje te muszą zwiększyć środki własne, by zabezpieczyć się przed ryzykiem niewypłacalności obligacji rządowych niektórych państw eurostrefy, jak Grecja. Nastąpi to poprzez emisję akcji, sprzedaż części aktywów i ograniczenie pożyczek. Skutkiem będzie zmniejszenie dźwigni finansowej banków zachodnich wobec regionu, a także zamknięcie lub sprzedaż niektórych tamtejszych filii.

Ważną sprawą dla regionu jest też kontrola długu publicznego:_ - Gospodarczy kryzys wydobył na jaw strukturalne słabości finansów publicznych i doprowadził do powiększenia deficytów budżetowych. Fiskalna konsolidacja postępuje naprzód, ale zapewne będzie musiała przyspieszyć, ponieważ nastawienie rynku do regionu popsuło się _ - ocenili analitycy EIU.

Prognozy dla polskiej gospodarki w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/raport;banku;swiatowego;polska;gospodarka;zwalnia,75,0,967755.html) Niepokojący raport Banku Światowego. PKB... Najnowsze dane BŚ mocno odbiegają od wcześniejszych prognoz.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t103585.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;radza;sobie;dosc;dobrze;ale;liczba;upadlosci;bedzie;rosla,215,0,967639.html) Takich firm niestety będzie coraz więcej W przyszłym roku upadnie kilkadziesiąt przedsiębiorstw więcej niż w bieżącym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dla;polski;przewiduja;szybki;wzrost,252,0,967164.html) Polska będzie liderem. Pod warunkiem, że... Szwajcarski bank inwestycyjny UBS opublikował nowe prognozy dla polskiej i światowej gospodarki.
Tagi: prognozy pkb, pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz