Notowania

Polskie Domy Drewniane. Projekt ustawy powołującej nową spółkę trafił do Sejmu

Ministerstwo Środowisko przekazało do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o lasach. W myśl proponowanych przepisów ma powstać nowa spółka, która na terenie Lasów Państwowych będzie budowała domy z drewna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)
Resort środowiska chce postawić na domy z drewna.

Jak czytamy na stronie internetowej Sejmu, projekt został w środę skierowany do pierwszego czytania w komisjach.

Polskie Domy Drewniane, bo tak ma się nazywać nowa spółka, ma być operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie+. Spółkę mają założyć Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Bank Ochrony Środowiska. Pieniądze na budowę domów mają wyłożyć dwie ostatnie instytucje. Lasy Państwowe mają natomiast wnieść do projektu grunty.

"Rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego może być jednym z czynników wpływających na zwiększenie dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa oraz pozytywnie wpływać na rozwój nowoczesnych technologii w kraju" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Ministerstwo Środowisko zachwala, że drewno to budulec ekologiczny, energooszczędny, ekonomiczny, wytrzymały, umożliwiający łatwą przebudowę. Do tego domy z drewna wznosi się dużo szybciej niż te murowane.

Zobacz też: 100 tys. mieszkań do końca przyszłego roku w przygotowaniu. Takie są zalecenie premiera

Lasy Państwowe potencjalnie mogą przeznaczyć pod budownictwo 250-300 hektarów - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji. 30 proc. tej ziemi ma zostać przeznaczone pod domy jednorodzinne, reszta - pod budownictwo wielorodzinne.

Według szacunków resortu do 2022 roku może powstać prawie półtora tysiąca domów jednorodzinnych i 18,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Mieszkania w drewnianych budynkach mają być przeznaczone na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: polskie domy drewniane, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2018

MirMieszkam w drewnianym domu 8 lat I jest super. Warunek, o taki dom trzeba dbać, co jest dość kosztowne. Ktos, kto go bedzie wynajmowal, na pewno tego … Czytaj całość

04-07-2018

MNB[QUOTE] Spółkę mają założyć Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Bank Ochrony Środowiska. Pieniądze na budowę … Czytaj całość

04-07-2018

antPiSPis zastał Polske murowaną a zostawi drewnianą

Rozwiń komentarze (41)