Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Polskie Domy Drewniane. Projekt ustawy powołującej nową spółkę trafił do Sejmu

41
Podziel się

Ministerstwo Środowisko przekazało do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o lasach. W myśl proponowanych przepisów ma powstać nowa spółka, która na terenie Lasów Państwowych będzie budowała domy z drewna.

Resort środowiska chce postawić na domy z drewna.
Resort środowiska chce postawić na domy z drewna. (EAST NEWS)
bCZxWLFN

Jak czytamy na stronie internetowej Sejmu, projekt został w środę skierowany do pierwszego czytania w komisjach.

Polskie Domy Drewniane, bo tak ma się nazywać nowa spółka, ma być operatorem mieszkaniowym działającym w ramach programu Mieszkanie+. Spółkę mają założyć Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Bank Ochrony Środowiska. Pieniądze na budowę domów mają wyłożyć dwie ostatnie instytucje. Lasy Państwowe mają natomiast wnieść do projektu grunty.

bCZxWLFP

"Rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego może być jednym z czynników wpływających na zwiększenie dostępności mieszkań na potrzeby społeczeństwa oraz pozytywnie wpływać na rozwój nowoczesnych technologii w kraju" - czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Ministerstwo Środowisko zachwala, że drewno to budulec ekologiczny, energooszczędny, ekonomiczny, wytrzymały, umożliwiający łatwą przebudowę. Do tego domy z drewna wznosi się dużo szybciej niż te murowane.

Zobacz też: 100 tys. mieszkań do końca przyszłego roku w przygotowaniu. Takie są zalecenie premiera

Lasy Państwowe potencjalnie mogą przeznaczyć pod budownictwo 250-300 hektarów - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji. 30 proc. tej ziemi ma zostać przeznaczone pod domy jednorodzinne, reszta - pod budownictwo wielorodzinne.

bCZxWLFV

Według szacunków resortu do 2022 roku może powstać prawie półtora tysiąca domów jednorodzinnych i 18,5 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych.

Mieszkania w drewnianych budynkach mają być przeznaczone na wynajem lub na wynajem z opcją dojścia do własności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bCZxWLGq
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(41)
MNB
2 lata temu
[QUOTE] Spółkę mają założyć Lasy Państwowe, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Bank Ochrony Środowiska. Pieniądze na budowę domów mają wyłożyć dwie ostatnie instytucje. [/QUOTE] Tłumacząc na ludzki, grunt pod domem będzie państwowy a dom banku. Niby mieszkanie + miało być dla biedniejszych ale z tego co już widać ten program powstał dla znajomych królika, biednych nie będzie stać na wynajem takiego domu, tylko kolesie dostaną dacze w prezentach jak kiedyś w starych, dobrych czasach PRL.
Mir
2 lata temu
Mieszkam w drewnianym domu 8 lat I jest super. Warunek, o taki dom trzeba dbać, co jest dość kosztowne. Ktos, kto go bedzie wynajmowal, na pewno tego nie zrobi. Taki dom popadnie w ruine bardzo szybko...jakieś zwykle nasi politycy nie myslą...
leszcz
2 lata temu
ustawa robiona pod kogos co ma firme budowlana o tej specjalnosci
bCZxWLGr
Nick
2 lata temu
Co to k...jest. leśnicy będą zajmować się budownictwem???? A budowlańcy zajmą się lasami???? I co te domy z tych drzew co kornik zezarl???
Pinokio
2 lata temu
już jeden zamieniał Polskę drewnianą na murowaną... teraz PIS chce na odwrót...
Najnowsze komentarze (41)
germaniec
2 lata temu
...a siedziba firmy mieści się przy ulicy Alterntywy 4... choć biurka i pieczątki dla prezesów pewnie są już w przygotowaniu no i budżet na pewno też już jest....
aaa
2 lata temu
A skąd weźmiemy drewno ? Kupimy na Słowacji czy sprowadzimy z Puszczy Amazońskiej (druga opcja, o dziwo, może być tańsza) ? Przecież my też mamy niedobór drewna i nasze firmy meblarskie już teraz go importują. Kolejny nasz "MISIU" !!!!
świnka
2 lata temu
no prosze nowa spółka, nowe stołki, koryto+
jakotakimiś
2 lata temu
"Największe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach" - miś
kornik drukar...
2 lata temu
A czyje będzie drewno na te domy i kto owe cuda będzie nabywał? No chyba, że stworzy się kolejna spółka SP która będzie sprzedawała domki letniskowe i na działki, bo niezamożne rodziny nie będzie stać na zamieszkanie i utrzymanie takiego domu, tym bardziej, że mają stanąć w miejscach ubogich w miejsca pracy, znaczy zaraz potem wybudują im drewniane fabryki, czy jakoś tak...? Więc kto te lody będzie kręcił?
Zuza
2 lata temu
Jasne, tylko ze Dyrektor Lasów państwowych przyznał, ze w Polsce nie ma drewna do budowy domów i nie ma odpowiednich suszarni i tartaków. Czyli z czego będą te domy ? Z drewna niemieckiego?? Jeszcze jedno koryto dla Misiewiczów?
z Polski
2 lata temu
Super pomysł :) pisowcy mnie zadziwiają :D frustraci z PO już płaczą bo nie oni na tym zarobią
Grzesiekkk
2 lata temu
Niech ludziom pozwolą budować, a nie wyłączyli większość gruntów z pod budowy (tych nie graniczących z inną nieruchomością zabudowaną). A ludzie sami sobie pobudują i nie będą brali kredytów na 30, 40 lat za przewartościowane kilkukrotnie mieszkanie w bloku od dewelopera. Socjalizm pełną gębą pan wie lepiej co jest dla ciebie najlepsze.
bCZxWLGj
byrcyn
2 lata temu
Kurski już ma leśniczówkę, to teraz dla Kuchcińskiego i reszty ferajny.
Por
2 lata temu
Cała prawda o domach drewnianych... owszem są tanie i szybkie w budowie i w miarę "ciepłe" ale... to nie są domy na pokolenia. Takie domy szybciej się zużywają... drewniany stropy się wypaczają i zapomnij o gipsowych ścianach i sufitach bo drewno pracuje i będzie z czasem pękać. Drewniany dom pali się jak zapałki i po pożarze nie ma co odbudowywać. Domy z drewna naturalnie ulegają biodegradacji... mchy, pleśń, wilgoć... korniki... przez co działka i dom straci na wartości. Taki dom to dla biedaków, byleby wybudować cokolwiek...
polak
2 lata temu
Jarosław Kaczyński - zastał Polskę murowaną, a zostawił drewnianą :)
Jan
2 lata temu
W pepegach do pededów?
Arek
2 lata temu
Kolejny paśnik dla prominentów. Tak jak kiedyś kombinaty budowlane. Czysty prl. Szklane domy, wielka płyta teraz drewniane szałasy dla ukochanego ludu 500+.
PN1500
2 lata temu
Drewniane domy dla rodzin leśników i radnych PIS z drewna z Puszczy Białowieskiej. Ciekawe gdzie postawią, w Kampinosie czy Tatrzanskim Parku Narodowym? A dla robotników budowlanych z Ukrainy - mielonki ASF z Sokołowa.