Notowania

polskie kopalnie
24.03.2015 18:06

Polskie kopalnie. Karpiński: nie ma potrzeby objęcia JSW rządowym programem dla górnictwa

- Spółka ma wychodzić na prostą po strajku przez realizację wewnętrznego programu naprawczego - stwierdził minister skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział, że nie widzi potrzeby, by Jastrzębska Spółka Węglowa korzystała z rządowego programu naprawczego dla górnictwa. Jak wskazał, spółka realizuje własny program naprawczy uzgodniony między pracodawcą a pracownikami.

- Parametry, które są zapisane w programie naprawczym, stabilizują sytuację spółki w najbliższym okresie. Więc nie widzimy tutaj takich potrzeb - odpowiedział Karpiński dziennikarzom, pytany, czy rządowy program dla górnictwa może objąć JSW.

Jak mówił, jest zadowolony z tego, że w JSW strona społeczna porozumiała się z zarządem. Ocenił, że to porozumienie wynikało z troski o przyszłość firmy, a wyraża się - jak podkreślił - w redukcji kosztów. Przypomniał, że oszczędności mają sięgnąć 500 mln zł.

- W kontekście tego, co się dzieje na rynku węgla, dyscyplina po stronie kosztów jest sprawą fundamentalną. Na dziś spółka ma wychodzić na prostą po tym zawirowaniu strajkowym, przez realizację wewnętrznego programu naprawczego - podsumował Karpiński.

W lutym po 17-dniowym strajku strona związkowa i zarząd JSW porozumieli się co do programu naprawczego spółki. Ma on wygenerować co najmniej 400 mln zł oszczędności i przewiduje m.in. powiązanie wypłaty 14. pensji z wynikiem finansowym spółki.

Minister dodał, że we wtorek wiceszef MSP Wojciech Kowalczyk przebywał w Brukseli na rozmowach dotyczących aktywności rządu ws. pomocy dla górnictwa.

W popołudniowym komunikacie MSP podało, że w Brukseli odbyło się kolejne spotkanie władz Polski z Komisją Europejską w sprawie planowanej pomocy dla sektora węgla kamiennego. "Celem spotkania było przedyskutowanie najważniejszych elementów przekazanej w dniu 4 marca notyfikacji pomocy publicznej dla tego sektora. Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, przekazał KE wyjaśnienia dotyczące m.in. zakładanej wielkości wsparcia oraz poszczególnych instrumentów pomocowych" - napisano w komunikacie.

MSP dodało, że w ramach szczegółowych wyjaśnień przekazano też KE informacje dotyczące planu naprawczego Kompanii Węglowej. "KE przyjęła z zadowoleniem przedstawione wyjaśnienia. W ciągu najbliższych dni przekaże do Polski pakiet szczegółowych pytań dotyczących przedmiotowej notyfikacji. Kolejne spotkanie zapowiedziano na koniec kwietnia" - poinformowano.

Realizację części rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej umożliwia nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, która weszła w życie na początku lutego. Zgodnie tymi przepisami, jeżeli do 1 stycznia 2016 r. rozpocznie się proces restrukturyzacji kopalni przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - może on zostać sfinansowany z dotacji budżetowej. Z tego powodu na początku marca Polska złożyła w Komisji Europejskiej dokumenty w sprawie notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń KW.

Karpiński mówił także o planach dotyczących konsolidacji sektora energetycznego. - Jesteśmy w trakcie, jak wielokrotnie mówiłem, analiz, które mówią wyraźnie, że budowanie championów narodowych jest w interesie polskiej gospodarki - wskazał. Jak tłumaczył, interes polskiej gospodarki wiąże się zarówno z interesem konsumenta detalicznego, jak i cen energii dla firm.

Mówił, że warunkiem brzegowym dla MSP jest z jednej strony interes gospodarki, a z drugiej podniesienie możliwości realizacji inwestycji w sektorze energetycznym poprzez obniżenie kosztów kapitału i lepsze możliwości akwizycji. - Analizy mają doprowadzić do odpowiedzi, na ile [te cele] są w zasięgu i jaka koncepcja nam to zagwarantuje - mówił i powtórzył, że gdy koncepcja konsolidacji będzie gotowa, to MSP o tym poinformuje.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest wstępne porozumienie w JSW. Prezes zapowiada odejście Zmiana na stanowisku szefa spółki to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, by zakończył się strajk.
JSW szacuje straty z tytułu strajku Spółka odnotowała 659,07 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 77,26 mln złotych straty rok wcześniej.
Szansa na opanowanie kryzysu w górnictwie Przewodniczący OPZZ boi się, że _ strajk przybierze bardziej radykalne formy i dojdzie do najgorszego wariantu dla JSW S.A., tj. utraty płynności finansowej. _
Tagi: polskie kopalnie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz