Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Polskie prawo podatkowe jest nielogiczne. ZPP apeluje o uproszczenia

5
Podziel się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce uproszczenia polskiego systemu podatkowego orazobniżenia pozapłacowych kosztów pracy - wynika z raportu "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2018".

Polskie prawo podatkowe jest zbyt skomplikowane - oceniają związkowcy z ZPP
Polskie prawo podatkowe jest zbyt skomplikowane - oceniają związkowcy z ZPP (shutterfil77)

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców chce uproszczenia systemu podatkowego. Zdaniem związkowców, obecny system jest nielogiczny i niezrozumiały. Zmiany wymagają też zbyt wysokie, pozapłacowe koszty pracy - czytamy w raporcie "Warunki prowadzenia firm w Polsce 2018".

"Państwo, takie jak Polska powinno być pod względem gospodarczym liderem regionu i wyznaczać standardy, a nie próbować do nich dorównać - powiedział cytowany w komunikacie prezes ZPP, Cezary Kaźmierczak. "Formułując takie zastrzeżenia, trzeba jednocześnie docenić inicjatywę prawodawcy, któremu w analizowanym okresie udało się jednak przeprowadzić szereg istotnych i korzystnych dla przedsiębiorców zmian. W 2017 roku weszła w życie ustawa, wprowadzająca klauzulę pewności prawa. Pozytywnie oceniamy także podpisanie Konstytucji biznesu. Nowe prawo przedsiębiorców wprowadza rozwiązania lepsze od tych, które obowiązują obecnie. Za zdecydowanie szkodliwą uważamy natomiast nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, w ramach której wprowadzono zasadę tzw. 'apteka dla aptekarza".

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wśród kluczowych uwarunkowań prowadzenia działalności gospodarczej znajduje się system podatkowy, który jest w Polsce oceniany jako zły.

"Poziom skomplikowania polskiego systemu podatkowego ma swoje odzwierciedlenie w corocznym raporcie Paying Taxes, przygotowywanym przez PwC oraz Bank Światowy. Polski system podatkowy został w edycji na rok 2018 oceniony jako 51 na świecie, za systemami takich państw jak Botswana, Azerbejdżan czy Rwanda" - czytamy w raporcie.

Zobacz także: Zobacz też: Rząd szykuje zmiany. Podatki mają być prostsze

Inną ważną barierą prowadzenia biznesu w Polsce jest wysoki udział obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w ogólnych kosztach pracy - wynosi on 29,7% i jest, jak wskazują autorzy raportu, dwunastym najwyższym w całym OECD.

Kolejny problem, na który zwracają uwagę związkowcy, to źle działające sądownictwo. Według ostatniej edycji raportu Doing Business, prezentowanego corocznie przez Bank Światowy, sądowe wyegzekwowanie kontraktu zajmuje w Polsce 685 dni i kosztuje 19,4% wartości przedmiotu sporu, co daje Polsce 55 lokatę na 189 krajów branych pod uwagę.

"Jest to dokładne powtórzenie wyniku osiągniętego zarówno w ubiegłorocznej edycji rankingu, jak i w badaniu z 2016 roku. Oznacza to, że w świetle analizy przeprowadzonej przez ekspertów Banku Światowego, polskie sądownictwo gospodarcze de facto 'stoi w miejscu' przynajmniej już trzeci rok" - ocenił Jakub Bińkowski z ZPP, cytowany w komunikacie.

W raporcie Global Competitiveness, pod względem niezależności sądów, Polska została oceniona jako 99. kraj spośród 137 branych pod uwagę. Oznacza to spadek w stosunku do 2016 roku, gdy zajmowaliśmy 81. miejsce na 140 państw.

podatki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
wędrówka w cz...
6 lat temu
Związek Patriotów Polskich? To oni tyle lat funkcjonują?
Firma zamknię...
6 lat temu
Nienawidzę polskiego prawa podatkowego i zusu. Bandyci. Angielskie strony z przepisami rozumiem bez slownika, polskich nie rozumiem czytając po 10 razy i konsultujac z 10 osobami. Chore mozgi. Mordercy.
ZORRO
6 lat temu
PRAWO PODATKOWE NIE MOŻE BYĆ LOGICZNE BO URZĘDNICY NIE MOGLIBY ŁOIĆ PO KIESZENI PODATNIKÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wojtek
6 lat temu
Faraon jako jedyny władca Egiptu miał pod sobą tylko lud niewolników, jak uczą nas na historii. Teraz mamy demokrację i wszyscy są oczywiście wolni. Jak wyglądała niewola w Egipcie a wolność teraz? Niewolnik w czasach starożytnych to ten, który komuś coś musiał płacić, w przypadku ciemiężonego ludu Egiptu było to uwaga ... 20%!!! Współczuły im okoliczne narody, a Żydzi jeszcze za czasów Ptolemeuszy pisali: "Józef zaprzedał w niewolę faraonowi cały lud egipski. Przychodzili do faraona w czasie 7 lat głodu i kupowali zboże najpierw za pieniądze, potem za dobytek i w końcu za siebie, tak, że musieli mu oddawać piątą część ze wszystkiego, co im wyrosło. Tak stali się niewolnikami i płacą piątą część po dziś dzień". Demokracja w Atenach polegała na tym, że ludzie wolni, ci, którzy mogli głosować, żyli z pracy niewolniczej innych, sami byli wolni bo nie płacili podatków. 10% było wolnych 90% niewolników. Dzisiaj też mamy demokrację: bezrobotni, renciści i emeryci żyją z pracy niewolników.
pozdrawiam br...
6 lat temu
Mają refleks. Mnie 3 mce Mazowieckiego starczyło na zorientowanie się, że plantacja podniesie normy i da płytsze talerze.