Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie książki na Forum Wydawców we Lwowie. "To podkreśla nasz dorobek"

0
Podziel się:

Na Forum Wydawców we Lwowie, które potrwa do niedzieli, zostanie zaprezentowanych 20 polskich książek przetłumaczonych w ostatnim roku na język ukraiński.

Polskie książki na Forum Wydawców we Lwowie. "To podkreśla nasz dorobek"
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bECOmdtx

1/7

fot:

Udział Polski jako gościa honorowego Forum Wydawców we Lwowie to wyróżnienie, podkreślające dorobek współpracy polsko-ukraińskiej na rynkach wydawniczych - powiedział uczestniczący w tym przedsięwzięciu minister kultury i dziedzictwa narodowego RP Bogdan Zdrojewski.

Dziś zaczęły się największe targi książki na Ukrainie. Uroczystego otwarcia dokonali wczoraj Bogdan Zdrojewski i Ukrainy Kostianty Hryszczenko. W tym roku Forum obchodzi 20-lecie swego istnienia.

bECOmdtz

_ - Zostaliśmy wyróżnieni, ale - co jest bardzo ważne - ci, którzy nas wyróżniali, są zadowoleni z naszej obecności i osiągnięć dokonanych w tych 20 latach działalności Forum. Pozycje książkowe, które pojawiły się w tym okresie na Ukrainie, to imponujący dorobek. Jest to trwały fundament zrozumienia i wymiany myśli pomiędzy światem kultury reprezentowanym przez wydawnictwa w Polsce i wydawnictwa na Ukrainie _ - ocenił Zdrojewski.

_ Polski program _ lwowskiego Forum Wydawców to spotkania literackie, dyskusje, koncerty, oraz przeglądy filmów, lecz przede wszystkim wymiana doświadczeń z partnerami ukraińskimi. - _ Wzbudza to ich ogromne zainteresowanie. Sam byłem zdziwiony, jak usłyszałem, że w poprzednich latach wszystkie sale na spotkaniach, w których uczestniczyli nasi reprezentanci, były pełne. Dzielimy się doświadczeniami dotyczącymi rynku wydawniczego, działalności bibliotek, rozmawiamy o biznesie. To cieszy. Ta nasza obecność nie jest przypadkowa, jest głęboko przemyślana przez organizatorów i ważne jest, że nie zawodzimy _ - powiedział Zdrojewski.

Minister dodał, iż współpraca wydawnicza to tylko jedna z wielu dziedzin w relacjach polsko-ukraińskich w płaszczyźnie kultury i sztuki. - _ Odbieram tutaj sporo podziękowań za współpracę w ostatnich latach. Niedawno udała nam się rzecz nadzwyczajna, bo wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO drewniane cerkwie regionu Karpat po stronie polskiej i ukraińskiej. Był to wspólny wysiłek, trwający kilka lat, zakończony sporym sukcesem i muszę powiedzieć, że odbiór tego sukcesu tutaj, na Ukrainie, był dużo większy, niż w Polsce _ - zaznaczył.

_ - Do tego dochodzą przedsięwzięcia związane z ochroną naszego dziedzictwa, prace konserwatorskie na Cmentarzu Łyczakowskim, odnowa grobów wielkich przedstawicieli polskiego świata kultury, prace przy renowacji katedry łacińskiej i świątyni ormiańskiej we Lwowie. Są to także staże w Polsce, program stypendialny Gaude Polonia. Jest tego naprawdę bardzo dużo i bardzo się cieszę, że jest to po stronie ukraińskiej zauważane i doceniane _ - oświadczył Zdrojewski.

bECOmdtF

Na Forum Wydawców we Lwowie, które potrwa do niedzieli, zostanie zaprezentowanych 20 polskich książek przetłumaczonych w ostatnim roku na język ukraiński. Wśród zaproszonych autorów są: Zbigniew Bauman, Danuta Wałęsa, Janusz Leon Wiśniewski, Tadeusz Dąbrowski, Krzysztof Zanussi, Paweł Kowal, Zbigniew Mikołejko, Jacek Żakowski, Witold Szabłowski, Jan Piekło i Mariusz Szczygieł.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/m282398.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/prezes;tvp;dla;money;pl;zwalniani;pracownicy;zyskaja,251,0,1379067.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezes TVP dla Money.pl: Zwalniani pracownicy zyskają - _ Finansowo doszliśmy do ściany _ - mówi otwarcie Juliusz Braun. Przekonuje, że po wprowadzeniu nowej opłaty, telewizja nie może zrezygnować z reklam.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m100805.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosjanie;cenia;polskich;autorow,170,0,1378218.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosjanie cenią polskich autorów Na moskiewskich targach zaprezentowało się 1200 wydawnictw z 57 krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/m85958.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowa;oplata;audiowizualna;nikt;sie;nie;wymiga,197,0,1374405.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Od nowej daniny nikt się nie wymiga? Te przepisy muszą zapewniać wysoki poziom ściągalności opłaty - podkreślają autorzy zmian. Każda rodzina zapłaci po 10 złotych.
bECOmdua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)