Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie lotniska obsłużyły w 2002 roku 6,6 mln osób

0
Podziel się:

W 2002 roku liczba pasażerów odprawionych na polskich lotniskach wzrosła o 3,7 proc. w stosunku do roku 2001 i po raz pierwszy przekroczyła 6,5 mln

- poinformowali przedstawiciele Instytutu Turystyki.

Instytut Turystyki zaprezentował w czwartek raport o rynku lotniczym w Polsce. Zdaniem dyrektora Instytutu Krzysztofa Łopacińskiego, rozwój rynku przewozów lotniczych w Polsce związany jest z krajowym wzrostem popytu na przeloty z i do Polski.

"Obserwujemy to, mimo osłabienia tempa wzrostu polskiego PKB i stagnacji gospodarczej w Europie Zachodniej" - powiedział.

Krajowy i zagraniczny regularny ruch lotniczy w polskich portach lotniczych w 2002 roku objął 5,7 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 3,6 proc. Przewozów czarterowych było 790 tys. (wzrost o 3,9 proc.).

Zdaniem autorów raportu, poziom ruchu pasażerskiego w polskich portach lotniczych, mimo dynamicznego wzrostu w ostatnich latach, znacznie odbiega jednak od światowej czołówki.

W krajach kandydujących do Unii Europejskiej Warszawa zajmowała w 2001 roku czwartą pozycję. Największym portem była Praga, wyprzedzając Larnacę na Cyprze i Budapeszt.

"W 2001 roku dominował ruch do i z krajów europejskich, który stanowił 73,3 proc. wszystkich przewozów" - powiedział Tomasz Dziedzic, jeden ze współautorów raportu, dodając, że brak jeszcze pełnych danych za 2002 rok.

Na drugim miejscu znalazła się Ameryka Północna - USA i Kanada (21 proc.), przy czym dominujący udział miały USA.

W ruchu lotniczym do i z krajów europejskich, największy udział w 2001 roku miały Niemcy (18 proc.), Wielka Brytania (15 proc.), Skandynawia (Finlandia, Szwecja, Norwegia i Dania) oraz Francja (po 11 proc.).

"W przypadku Niemiec na tak znaczący udział wpływa rozwinięta współpraca gospodarcza i dobrze rozwinięta infrastruktura. Z kolei znaczącą rolę odgrywa oddzielenie morzem w przypadku Skandynawii i wyspiarski charakter Wielkiej Brytanii" - powiedział Dziedzic.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)